استعدادیابیانسان متعالیخانواده متعالیسبک زندگیمرکز مشاورهمقاله

آشنایی با نکات مهم همسرداری

زن و مرد مکمل یکدیگرند و با به کمال رسیدن می توانند جامعه خود را نیز به کمال برسانند. یکی از راه های سعادت در زندگی ازدواج شرعی و سالم است و حفظ این زندگی به یاری و محبت هر دو طرف و تلاش های آن ها نیاز دارد؛ زیرا تقاضاها و نیازهای زنان ونوسی و مردان مریخی با همدیگر متفاوت است و مسلم است اگر ما با نیازهای همدیگر آشنا باشیم، روابط بهتری را می توانیم پایه گذاری کنیم. می دانیم که همه انسان ها به طور ذاتی نیاز و علاقه به احترام و توجه دارند، پس کوشش در نیل به این امر مهم برای همسران بسیار مفید است. یکی از مسائل مهم زندگی که به تلاش و کوشش و کار فراوان نیاز دارد برقراری ارتباط سالم، شاد و پایدار با همسر است. در این مقوله به نکات مهم همسرداری می پردازیم.

نکات مهم همسرداری از لحاظ روانشناسی:

۱.      یکی از نکات مهم همسرداری این است که طرفین همدیگر را همانطور که هستند، بپذیرند. انسان ها ویژگی های مثبت و منفی فراوانی دارند، بهتر است این قانون را ملکه ذهن خود کنیم که با هدف تغییر کسی با او وارد رابطه ازدواج نشویم. از نکات مهم در روانشناسی همسرداری این است که هرگز به خاطر عقیده یا احساسی همسرتان را سرزنش نکنید و هرگز به او این احساس را القا نکنید که چون من بعضی از ویژگی های تو را دوست ندارم پس دوست داشتنی نیستی.

۲.      خوب به حرف های طرف مقابلتان گوش کنید، این راز عجیب یکی دیگر از نکات مهم همسرداری است که با تمرین می توانید بدون قطع کردن سخن همدیگر به حرف های هم خوب گوش دهید. راه حل ساده این است که از یادداشت برداری استفاده کنید تا حرف هایتان را فراموش نکنید و در عین حال به حرف های همسرتان با احترام گوش دهید.

۳.      قضاوت نکردن از موضوعات مهم روانشناسی همسرداری است که در زندگی به شما کمک می کند به همدیگر نزدیک تر شوید. از دیگر نکات مهم همسرداری این است که قبل از هر اقدام دیگری ابتدا همدیگر را به خوبی بشناسید و سپس تفاوت های همدیگر را بپذیرید.

۴.      یکی از جنبه های مهم ازدواج حفظ ارتباط صمیمانه و دوستانه با خانواده های خود و همسر است. نمونه ای از ترفندهای همسرداری این است که در مورد توقعات و انتظارات همدیگر صحبت کنید و به توافق برسید. به عنوان مثال روز خاصی از هفته را برای بازدید از خانواده هایتان در نظر بگیرید. از لحاظ روانشناسی همسرداری این نکته به طرز معجزه آسایی به آرامشتان کمک می کند.

۵.      از نکات مهم همسرداری این است که از همسرتان در مو قعیت های مختلف و به مناسبت های متفاوت تشکر و قدردانی کنید. از ترفندهای همسرداری استفاده کنید و هر بار به صورت متفاوت قدردانی خود را به او نشان دهید. با همین روش ساده می توانید بیش از پیش قلب او را تسخیر کنید.

روش های گفتگو در همسرداری:

۶.      تفاوت ها را برای همدیگر شفاف سازی کنید. درست است که در ابتدای ازدواج همه چیز عالی و بی نظیر به نظر می رسد اما اگر پس از مدتی با تفاوت ها رو به رو شدید، همه چیز را خراب نکنید و در عوض به همدیگر دلگرمی بدهید و از این نکته در روانشناسی همسرداری استفاده کنید که نکات مثبت همدیگر را ببینید.

۷.      از دیگر نکات مهم همسرداری این است که همدیگر را کنترل نکنید. به جای تمرکز بر روی همدیگر به کارها و رفتار خودتان تمرکز کنید و همدیگر را آزاد بگذارید. مساله روانشناسی نهفته در دل این نکته این است که به این طریق می توانید درباره مسایل همدیگر با هم آزادانه به گفتگو بنشینید و دیگر خبری از کنترل نیست.

۸.      هنگام صحبت از انتقادها و اختلافات جمله های کلی به کار نبرید، از ترفندهای همسرداری این است که درباره موضوع مورد نظر خود با مثالی واضح و روشن گفتگو کنید.

۹.      از نکات مهم همسردارای این است که از همدیگر بدگویی نکنید. در مورد مسایل به طور واضح گفتگو کنید و همدیگر را تحقیر نکنید. برای مثال اگر از حرف های فامیل همسرتان ناراحت شده اید، به او نگویید فامیل بدی دارد. به صورت منطقی و با روش گفتگوی مسالمت آمیز به او بگویید فلان شخص به من فلان حرف را زد و من توقعی نداشتم. با این روش از لحاظ روانشناسی همسرداری می توانید به صورت منطقی و صلح آمیز با همدیگر گفتگو داشته باشید و موضوع را مطرح کنید.

۱۰.  با همدیگر مشورت کنید. یکی دیگر از نکات مهم همسرداری مشورت در تصمیم گیری هاست. همیشه و در همه حال درباره تصمیماتتان با همدیگر مشورت کنید و با همدیگر تصمیم بگیرید. البته می توانید از نظرات بزرگ تر ها هم استفاده کنید ولی در نهایت این شما هستید که با مشورت با همدیگر تصمیم می گیرید.

۱۱.  گفتن توقعات و انتظارات به روش مستقیم و بدون حاشیه رفتن یکی دیگر از نکات مهم همسرداری است که می بایست رعایت شود. از جملات مثبت استفاده کنید و به عنوان مثال نگویید من فلان کار را دوست ندارم چون این جمله هیچ اطلاعاتی به طرف مقابلتان نمی دهد، در عوض از جملات مثبت استفاده کنید و بگویید من دوست دارم فلان کار را انجام بدهی.

۱۲.  حریم خصوصی خود و همسرتان را حفظ کنید. از مسایل مهم روانشناسی همسرداری این است که همه اتفاقات زندگی خود را برای خانواده های خود تعریف نکنید و کمی هم حریم خصوصی برای خودتان قائل شوید.

۱۳.  بیشتر وب سایت های مربوط به خانواده و زندگی و نکات مهم همسرداری درباره این موضوعات مطالب بسیار زیادی نوشته اند. اما در نهایت این شما هستید که مشخص می کنید راه زندگیتان کدام است و به چه روشی دوست دارید زندگی کنید. پس راه زندگی خود را پیدا کنید. مثلاً یک بار میز شام را بسیار عالی تزئین کنید و به هنگام برگشت همسرتان به عکس العمل او دقت کنید. یا یک روز را به دل مشغولی ها و نگرانی های او اختصاص دهید و به او بگویید فلان روز می خواهم درباره مسایل تو صحبت کنیم و شادی را در چهره او ببینید.

روش های حل تعارض در همسرداری:

۱۴.   به جزئیات روابط و رفتار همدیگر توجه کنید و بر نکات منفی تمرکز نکنید. در میان این جزئیات به نکات مهم همسرداری برخورد می کنید و متوجه می شوید که همسرتان چه نکات مثبتی دارد و می توانید با استفاده از آن ها روابطتان را هر روز بهتر و بهتر کنید.

۱۵.  شرایط استرس زای همدیگر را درک کنید و به همدیگر در این شرایط فشار نیاورید. در زندگی گاهی هم با شرایط سخت و پیش بینی نشده و استرس زا مواجه می شویم. نحوه برخورد ما و انتخاب نوع رفتار ما در این لحظات از نکات مهم همسرداری محسوب می شود. نکته روانشناسی همسرداری این است که آیا شما در این شرایط رفتاری مثبت پیشه می کنید و سعی می کنید فضا را آرام سازید یا به موقعیت پیش بینی نشده و استرس زایی که پیش آمده دامن می زنید و رفتاری منفی را در پیش می گیرید.

۱۶.  به دنبال مقصر نباشید اما اگر مشکلی در زندگی پیش آمد از همدیگر معذرت خواهی کنید تا راز یکی دیگر از نکات مهم همسرداری در حفظ آرامش محیط خانواده و بهبود روابط خود را متوجه شوید. بهتر است به هسرتان بگویید به خاطر اتفاقاتی که افتاده معذرت می خواهم که این یکی از بهترین شکل های معذرت خواهی است. حتی اگر شما مقصر نباشید یا به خاطر درصد کمی از اتفاق افتاده مقصر هستید، به خاطر همان درصد کم معذرت خواهی کنید. از لحاظ روانشناسی همسرداری در همین لحظات است که روحی بزرگ و روانی قوی پیدا می کنید و می توانید با احساس بهتری به زندگی مشترکتان ادامه دهید.

۱۷.  مهارت حل مساله را بیاموزید. یکی دیگر از نکات مهم همسرداری مهارت حل مساله است. در تعارضات و اختلافات نوک پیکان تهمت را به سمت همدیگر نگیرید و سعی کنید مساله را تعریف کرده و آن را به بهترین شکل ممکن حل کنید. اگر از همدیگر دلخوری دارید آن را به طور مستقیم بیان کنید تا بفهمید مشکل از کجاست. همسرتان با قهر کردن متوجه مساله نمی شود. و از لحاظ روانشناسی همسرداری مهم است که بدانید در هر تعارضی هر دو طرف به یک اندازه سهم دارند. سهم خود در مساله مورد نظر را شناسایی کرده و مسئولیت آن را به عهده بگیرید و از بابت آن معذرت خواهی کنید. در هنگام دعوا اتاق خوابتان را جدا نکنید. جلوی بچه ها دعوا نکنید.

روابط صمصمیانه در همسرداری:

۱۸.  راجع به روابط جنسی با همدیگر صحبت کنید. از نکات مهم همسرداری این است که در روابط جنسی خود تنوع ایجاد کنید. محبت فیزیکی خود را علاوه بر روابط جنسی به صورت بوسیدن و در آغوش گرفتن همدیگر به هم نشان دهید تا روابطتان از لحاظ روانشناسی همسرداری بهبود پیدا کند.

۱۹.  ذهن خوانی از نکات مهم همسرداری است. هیچ کدام از طرفین ازدواج توانایی ذهن خوانی را ندارند، پس از همدیگر توقع نداشته باشید که طرف مقابل موضوعی را که شما در دل دارید، متوجه شود. بهتر است درباره آن موضوع به طور واضح با همدیگر گفتگو کنید.

۲۰.  به همدیگر کمک کنید و جانب اعتدال و انصاف را رعایت نمایید. کارهای داخل و بیرون خانه را با همدیگر انجام دهید و برای کارهایتان برنامه داشته باشید و روزانه به طور منظم برنامه ریزی کنید تا از آشفتگی در زندگی جلوگیری نمایید.

امتیاز دهی به این مطلب

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن