توسعه فردیروابط متعالیروابط و ارتباطات

با این تکنیک‌ها پهلوان مذاکره شوید!

مهارت در مذاکره کردن، از جمله مهارت‌‌های مفید هر فرد به حساب می‌آید و هر روزه در تمامی لحظات زندگی ما در حال رخ دادن است. هر مذاکره کننده ی حرفه ای تکنیک‌هایی را به کار می‌برد تا در مذاکرات به نتایج مطلوب خود دست یابد.

با این تکنیک‌ها پهلوان مذاکره شوید!

بسیاری از  موفقیت‌ها و دستاوردها در موقعیت‌‌های خانوادگی و شغلی، مستلزمِ مذاکره با دیگران است. تصمیم گیری برای دیدن یک فیلم، برنامه ریزی برای درآمد‌ها و مخارج‌‌های زندگی، انتخابِ مکانِ زندگی، برنامه ریزی برای تعطیلات و بسیاری دیگر از تصمیمات، نیازمندِ مذاکره هستند.

با کسب مهارت می‌توانید عملکردِ بهتر و موثرتری در زندگی فردی و اجتماعی خود داشته باشید. یک مذاکره ی خوب، سبب می‌شود آنچه را که شما خواهان به دست آوردنش هستید را بدون اعمالِ فشار و اجبار به دست آورید. اما برای بهبود مهارت‌‌های خود در مذاکره، چه تکنینک‌هایی را باید بدانید؟

 

مذاکره و نقش آن در بالا رفتن سطح مهارت‌های فردی

مذاکره و نقش آن در بالا رفتن سطح مهارت‌های فردی

در دنیای امروز، داشتنِ مهارت در مذاکره یکی از مهم ترین و اصلی ترین دارایی‌هایی است که هر فرد در زندگی شخصی و اجتماعی اش به آن نیاز دارد. توسعه دادنِ مهارت‌‌های مذاکره، سببِ ارتقاعِ دیگر مهارت‌‌های فردی و اجتماعی شما می‌شود.

افراد موفق، مذاکره کنندگان خوبی هستند. آن‌ها با دانش و با به کار بردن تکنیک‌‌های مذاکره، دستیابی به نتایجِ مورد نظر خود را بسیار تسهیل و دست یافتنی تر می‌کنند.

تکنیک‌های مذاکره کدام است؟تکنیک‌های مذاکره کدام است؟

یک مذاکرهی خوب با در نظر گرفتنِ روش‌ها و تکنیک‌‌های خاصی انجام می‌گیرد. در اینجا برخی از تکنیک‌‌های مذاکره را بررسی می‌کنیم.

  • آماده باشید:

بدون آماده سازی وارد مذاکره شدن یعنی باختن. از خودتان شروع کنید. اگر در مورد مسئله ای نمی‌توانید در توافق باقی بمانید آن را به طور کامل شفاف سازی کنید. در مورد نیاز‌‌های طرف مقابل، نقاط ضعف و نقاط قوت او به طور کامل تحقیق کنید. از متخصصان مانند حسابدار، وکیل و غیره کمک بگیرید.

  • به زمان بندی‌ها توجه کنید:

زمان بندی در مذاکره بسیار پر اهمیت است. شما می‌دانید چه می‌خواهید پس بیان کردنِ آن بسیار مهم است. اما از طرفی، باید بدانید چه موقع حرف بزنید و چه موقع سکوت کنید. شما باید بدانید چه موقع طرف مقابل را تحت فشار قرار دهید و چه موقع دست نگه دارید. فشارِ بیش از حد، رابطه ی طولانی را مسموم می‌کند.

  • اعتقادات خود را کنار بگذارید:

مذاکره کنندگان حرفه ای، بر روی توافق‌ها تمرکز می‌کنند. استعدادِ آن‌ها در این است که طرفِ مقابلشان احساس کند توافقِ نهایی، پیشنهاد و ایده ی خودشان بوده است.

  • مهارت گوش دادن خود را تقویت کنید:

مذاکره کنندگان خوب، معمولا ساکت هستند و صبورانه به دیگران اجازه می‌دهند مسائل خود را مطرح کنند. آن‌ها هیچ گاه جلسه و صحبت‌ها را قطع نمی‌کنند. آن‌ها می‌خواهند ابتدا طرفِ مقابل صحبت‌‌های خود را آغاز کند. از این رو خواسته‌‌های طرف مقابل را می‌شنوند. دیگر روش‌هایی مانند «یا قبول کن، و یا اینجا را ترک کن» قابل استفاده نیست و جواب نمی‌دهد.

  • اگر خواسته ای نداشته باشید، دریافتی هم نخواهید داشت:

یکی دیگر از تکنیک‌‌های مذاکره این است: «خودت را بالا بکش و یا برگرد به خانه.» بنابراین سازش کردن را یاد بگیرید و آن را از قبل در نظر داشته باشید. شما باید برای هر چیزی که ممکن است رخ دهد برنامه ریزی داشته باشید.

  • شما پیشنهادتان را اول مطرح نکنید:

طرف مقابل نیز به بسیاری از این موضوعات فکر کرده است اما سعی کنید شما پیشنهادتان را اول مطرح نکیند. حتی اگر امید زیادی دارید که این کار درست باشد. زیرا شما نمی‌دانید چه چیزهای دیگری را بدست خواهید آورد.

  • به پیشنهادات و انتظارات تعهد داشته باشید:

این دو مانند چسب به هم چسبیده هستند. بنابراین باید به آن‌ها متعهد باشید و اگر فکر می‌کنید طرفِ مقابلات تعهد نشان نمی‌دهد از انجام معامله خودداری کنید.

  • مشکلات را به دوش نگیرید:

در هر مذاکره ای، تمام مشکلات و مسائل طرف مقابل را خواهید شنید. آن‌ها می‌خواهند مشکلات را به دوش شما بیندازند. به آن‌ها اجازه ندهید. به عنوان مثال، اگر طرف مقابلتان بودجه ی کافی ندارد، می‌تواند بودجه ی لازم را از سازمانی یا جایی دیگر تهیه کنند. سعی کنید مسائل را بشنوید و برای مسائل راه حل ارائه دهید.

  • به اصول و ارزش‌‌های خود و تیمتان پایبند باشید:

به عنوان یک فرد، شما اصول و ارزش‌هایی دارید که نمی‌خواهید به خطر بیفتند. اگر مذاکره ای از مرز‌‌های شما عبور کرد، به دنبال مذاکره کننده ی دیگری باشید.

  • در نهایت، جلسه را با گرفتنِ تایید، خاتمه دهید:

بعد از اینکه تمام نکات توافق را هم در نظر گرفتید، مطمئن شوید طرفین، تمامِ نکات و جزییات را تایید می‌کنند.

معامله و توافق خود را در جایی حتما ثبت کنید.

مذاکره‌ ی حرفه‌ای چیست و چرا مهم است؟

مذاکره‌ ی حرفه‌ای چیست و چرا مهم است؟

هر مدیر خوبی، یک مذاکره کننده ی حرفه ای است. معمولا مدیران به صوت مداوم در موردِ منافع و ضررها در حال مذاکره هستند. هنگامی که در حال گفتگو با هم تیمان و یا رقبای خود هستید استفاده از تکنیک‌‌های زیر می‌توانید اطمینان یابید که به بهترین پیشنهاد و نتیجه دست پیدا خواهید کرد.

فرآیندِ مذاکره را دنبال کنید. در ابتدا قبل از اینکه به محل گفتگو بروید زمانی را صرفِ فکر کردن در موردِ راه حل‌هایی که سببِ حرفه ای شدن شما می‌شود، کنید. به یاد داشته باشید شخصی که از قبل در مورد تصمیمات و فاکتور‌‌های مختلف فکر کرده است، قطعا گزینه‌‌های دیگری را نیز آماده کرده است.

او تصویرِ روشنی از آنچه که به صورت ایده آل میخواهد انجام دهد، در ذهنش دارد. این شخص، برتری بسیار بیشتری نسبت به کسی دارد که بدون فکر کردن و آماده سازی خود، وارد یک گفتگو می‌شود. همین امر مذاکره کننده ی حرفه ای را تا ۸۰ درصد به موفقیت نزدیک تر می‌کند.

چیزی به اسم آماده سازی بیش از حد وجود ندارد. هنگامی وارد یک گفتگو می‌شوید که پای پول زیاد و یا منافع زیادی برای شما و یا همکارانتان وسط است.

یکی از تکنیک‌‌های موثر در مذاکره ی حرفه ای، نوشتنِ افکارتان است. قبل از ملاقات با طرف مقابل، افکار خود را روی کاغذ بیاورید و آنچه را که می‌خواهید به آن اشاره کنید را به صورت دقیق بنویسید.

همچنین یک لیست از هر چیزی که فکر می‌کنید طرف مقابلتان نیز مطرح خواهد کرد را تهیه کنید. وکلا معمولا این کار را انجام می‌دهند. آن‌ها قبل از رسیدگی به پرونده ی موکلِ خود، از پرونده ی طرف مقابلشان نیز اطلاعات کسب می‌کنند. بنابراین خود را به جای طرف مقابل بگذارید و به خواسته‌‌های آن‌ها فکر کنید.

برای اینکه یک مذاکره کننده ی حرفه ای باشید، باید مشکلات را حل و فصل کنید. بهترین مذاکره کنندگان، رفتاری گرم و صمیمی، آرام و دوستانه دارند. آن‌ها با طرف مقابل خود، با ادب و احترام صحبت می‌کنند. آن‌ها طرف مقابل را همانند یک دوست، به یک فنجان قهوه یا یک لیوان آب دعوت می‌کنند.

شاید یکی از مهم ترین فاکتور‌ها برای اینکه اطمینان یابید بهترین معامله را خواهید داشت، این است که «دوست داشتنی» واقع شوید.

در مذاکره، افراد باید تحت تاثیر شما قرار بگیرند. به عنوان مثال اگر طرف مقابل، خواهانِ بر هم زدن معامله شد، آرام و خوش برخورد باشید و سعی کنید مشکل را حل و فصل نمایید.

برای رسیدن به یک منفعتِ دو طرفه تلاش کنید. یک مذاکره ی ایده آل معامله ای برد- برد است. به عبارتی هر دو طرف به توافقات خوبی می‌رسند و هر دو احساس برنده شدن دارند و هیچ یک از نتیجه ی گفتگو، ناراضی و یا ناراحت نیستند. به یاد داشته باشید هدف از مذاکره، وارد شدن به یک توافق است که هر دو طرف راضی باشند و بخواهند در آینده دوباره با هم گفتگو داشته باشند.

برای وارد شدن به یک گفتگو، بلند مدت فکر کنید. وقتی گفتگو کردن را شروع می‌کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بدانید طرف مقابل چه می‌خواهد و چه اولویت‌هایی دارد. سپس از خواسته‌ها و اولویت‌‌های خود حرف بزنید.

یک قانون به نام قانون چهار را همیشه در نظر داشته باشید. قانون چهار، قانونی است که می‌گوید در هر مذاکره ۴ اصل وجود دارد که باید حل شوند. یک مسئله ی مهم، و سه مسئله ی جزیی. هر کدام از طرفین، این ۴ مسئله را دارند. آن‌ها روی یک مسئله تاکید اساسی دارند و روی بقیه ی مسائل تاکید جزیی دارند. این ۴ قانون برای هر کدام از طرفین متفاوت خواهد بود.

برای گفتگویی دوباره آماده شوید. یک مذاکره، شرایط، عواقب و پیامد‌‌های طولانی مدت به همراه دارد. از این رو به یاد داشته باشید مذاکره هیچ وقت تمام نشده است! برای مثال اگر با به دست آوردن اطلاعاتِ جدید و یا در اثر تغییرِ شرایط، احساس کردید و یا متوجه شدید معامله ی بدی را انجام داده اید، برای آغاز گفتگویی دوباره، آماده شوید.

این اتفاق می‌تواند برای طرف مقابل شما رخ دهد. بنابراین شرایط را طوری سازمان دهی کنید که رضایتِ هر دو طرف را به همراه داشته باشد. زیرا هنگامی که هر دو طرفِ معامله، راضی باشند و به توافق برسند، می‌توانند در آینده برای داشتن مذاکرات با هم همکاری کنند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن