انسان متعالیتوسعه فردیروابط سازمانی متعالیمدیران متعالیمشاوره سازمانی

سخنوری چیست و چگونه استاد آن شویم؟

سخنوری و سخنرانی هر دو از مهارت‌های مهم برای هر فرد می‌باشد. افراد با کسب این مهارت‌ها می‌توانند تاثیر عمیقی بر سخنرانی‌ها و سخنوری‌های خود، چه در زندگی شخصی و چه در اجتماع داشته باشد. اما سخنرانی و سخنوری اصول منحصر به فرد خودشان را دارند.

سخنوری چیست و چگونه استاد آن شویم؟

در میان انواع راه‌های ارتباطی، هنوز هم ارتباطِ چهره به چهره قدرتمند‌تر و تاثیرگذار‌تر از روش‌های دیگر است. احساسی که هنگام حضور در یک کنسرت دارید، با احساسی که از شنیدنِ صدای ضبط شده‌ی آن کنسرت می‌شنوید، بسیار متفاوت است. کنارِ هم بودن در یک فضای فیزیکی و واقعی، با تبادل انرژی خاصی رابطه دارد. در واقع، امروزه به علت وجود راه‌های ارتباطی متنوع، ارتباطِ چهره به چهره بسیار کم رخ می‌دهد، از این رو بر ارزش آن افزوده شده است. سخنوری از مهارت‌های مهم در ارتباط چهره به چهره می‌باشد.

به همین علت به کسب مهارت‌ها در سخنوری و سخنرانی می‌پردازیم. با کسب مهارت‌های کافی در سخنوری می‌توانیم دانش آموزان و یا دانشجویان را گرد هم آوریم و آن‌ها را به کسب این مهارت‌ها تشویق کنیم تا بتوانند راحت‌تر و با اعتماد به نفس در یک جمع صحبت کنند

سخنوری

سخنوری و تفاوت آن با سخنرانی

بسیاری از افراد، تفاوت سخنرانی و سخنوری را نمی‌دانند. اگر کسی از شما بخواهد در جمعی صحبت کنید، متوجه‌ی تفاوت این دو خواهید شد. گاهی برای یک جمع صحبت می‌کنید و صحبت هایتان برای جمع نا آشنا و نا کار آمد است. گاهی سخنرانی برای دانش آموزان، فقط آن‌ها را دلسرد می‌کند. دلیل آن عدم آگاهی در مورد تفاوت سخنرانی و سخنوری است. در ادامه به تفاوت‌های این دو از هم می‌پردازیم.

یک سخنرانی، دارای یک فیلم نامه است، اما سخنور، فیلم نامه ندارد. به عبارتی، سخنرانان تمایل دارند سخنانشان یک فیلم نامه داشته و یا دارای یک طرحِ تفصیلی باشد. این درحالی است که سخنوران سخننانشان بر پایه‌ی اطلاعات می‌باشد.

سخنرانان به واژه‌های خاصی وابسته است و باعث تحریک و ترغیب مخاطبان می‌شوند. اما مدرسان به اطلاعات و کلمات واقعی وابسته می‌باشند. از این رو، سخنرانان، ترغیب می‌کنند و سخنوران، آگاه.

یک سخنور، مخاطبانش را ترغیب نمی‌کند، بلکه می‌خواهد فقط آن‌ها را آگاه کند. آن‌ها در سخنوری تخصص خاصی دارند و به عبارتی یک معلم هستند. در مقابل، سخنرانان به تکنیک‌های ترغیب کننده متکی هستند. سخنران، یک رهبر است. آن‌ها به دنبال جذبِ مخاطبان می‌باشند در حالیکه سخنوران تمایل دارند اطلاعاتی را در اختیار حضار قرار دهند تا بتوانند دانش و آگاهی آنان را افزایش دهند.

سخنرانان، مخاطبان را به سوی انتخابِ گزینه‌ی خاصی سوق می‌دهند. صحبت‌های سخنرانان مبنی بر احساسات است. در حالی که سخنوران گزینه‌های در دسترس را برای مخاطبان روشن می‌سازند و سخنانشان بر مبنای منطق و درک فکری است.

در پایانِ یک سخنرانی، مخاطبان احساس می‌کنند مطالب را می‌دانستند و احساس خوشحالی می‌کنند. ولی مخاطبان یک سخنوری، پس از پایان جلسه، چه از سخنور خوششان آمده باشد و چه نه، به درکِ تازه‌ای از موضوع سخنور رسیده‌اند.

 

آموزش سخنرانی و تکنیک‌های آن

این جمله را شنیده اید: «برداشت‌های اول ماندگار هستند. شما هرگز فرصتی دوم برای ایجاد اولین تصور خوب به دست نمی‌آورید. »

در مورد چگونه سخن گفتن و چگونه آغاز کردن یک سخنرانی نیز، این جمله صادق می‌باشد. از این رو بسیار مهم است شروع سخنرانی شما تاثیر مثبتی بر مخاطبان بگذارد. در ادامه به شرح تکنیک‌های سخنرانی می‌پردازیم.

 • در ابتدا از برگزار کنندگان جلسه و از حضار برای اینکه شما را برای سخنرانی دعوت کرده‌اند، تشکر کنید.
 • سخنرانی خود را با یک سخن مثبت، آغاز کنید. به یاد داشته باشید، درست صحبت کردن یک هنر است. بنابراین هنرمند باشید و عملکرد‌های خود را کاملا کنترل کنید.
 • لبخند بزنید. برای حضور مخاطبین ابراز خوشحالی کنید گویی همه‌ی حاضرین از دوستان قدیمی شما هستند که مدت هاست آن‌ها را ملاقات نکرده اید. می‌توانید به آن‌ها بگویید که در حضور آن‌ها بودن برای شما افتخار برزگی است و آن‌ها مهم‌ترین مخاطبان شما هستند و برای همین شما مایل هستید ایده‌های خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.
 • سخنرانی خود را با توجه و اشاره به رخ داد‌های اخیر، آغاز کنید. به عنوان مثال، از یک رویدادِ خبری در صفحه‌ی اول روزنامه، برای شروعِ سخنرانی خود استفاده کنید. شما می‌توانید نسخه‌ای از آن روزنامه را به همراهِ خود داشته باشید و در زمان مناسب به آن اشاره کنید.
 • به یک رویداد تاریخی اشاره کنید.
 • از یک شخص مشهور سخن به میان آورید. به عنوان مثال می‌توانید با نقل قولی از یکی از بزرگان تاریخ سخنرانی خود را آغاز کنید.
 • به مکالمه‌ی اخیری که با شخص خاصی داشتید اشاره کنید.
 • با یک حرف تکان دهند سخنرانی خود را شروع کنید.
 • حتی حرفه‌ای‌ترین سخنرانان، قبل از شروع سخنرانی دچار نگرانی می‌شود. خود را آرام و خوشرو حفظ کنید.
 • قبل از سخنرانی، به متن خود مسلط شوید. می‌توانید آن را با دوستانتان تمرین کنید. داشتن تسلط سبب می‌شود هنگام سخنرانی از صحت گفته‌های خود مطمئن باشید.
 • مهارت‌های غیر کلامی را بیاموزید. تحقیقات نشان می‌دهد که تاکتیک‌های صحبت کردن، مانند حرکات دست ، لبخند زدن و حرکات صوتی برای جذب کردن مخاطبان، ضروری است.
 • به حرکت کردن خود روی صحنه دقت کنید. منفعل نباشید. اما از راه رفتن‌های بیش از حد بروی صحنه پرهیز کنید.
 • یک مسئله و یا مشکل را مطرح سازید، حاضرین را درگیر و جذب موضوع کنید و به حل مسئله بپردازید.
 • امروزه با استفاده از تکنولوژی؛ مانند استفاده از برنامه‌های کامپیوتری و اپلکیشن‌ها می‌توان سخنرانی خود را به مراتب جذاب‌تر کرد. به عنوان مثال می‌توانید در سخنرانی خود، یک اپلیکیشن را معرفی کنید.

 

آموزش سخنوری و تکنیک‌های آن

در ابتدا به ساختار یک سخنوری می‌پردازیم. به علاوه، تکنیک‌هایی برای ارائه‌ی یک سخنوری موفق را بررسی می‌کنیم. سخنوری از یک شروع، میانه و پایان، تشکیل شده است. در ادامه، به شرح هر کدام از بخش‌ها می‌پردازیم.

 • آغاز مقدمه

موضوع و هدف سخنوری را متناسب با سطح یادگیری مخاطبان (دانش آموزان و یا دانشجویان) بیان کنید. به نشانه‌ها در جلسه دقت کنید. در صورتی که لازم بود مطالب را مرور کنید. دوره کردن و بازخوانیِ مطلب می‌تواند به مخاطبان در سپردنِ مطالب در ذهنشان کمک کند. دلیلِ اهمیتِ موضوع سخنوری را مطرح کنید. همچنین ارتباط بین موضوع و محتوای سخنوری را سطح مخاطبان خود ارتباط دهید. به عنوان مثال، هنگاه سخنوری برای گروهی از دانش آموزان، اهمیت موضوع جلسه را در ارزیابی‌هایی مانند سوالات امتحانی و تکالیف و غیره مشخص کنید. در حالی که مشغول صحبت کردن هستید، توجه مخاطبان را به خود جلب کنید. برخی از روش‌های درگیر کردن مخاطبان به جلسه، بیانِ یک موضوع برای بحث است. آن‌ها را وارد بحث کنید. موضوع سخنوری را می‌توانید در بحث بگنجانید. تکنیک دیگر، مطرح کردن یک داستان و یا حکایت می‌باشد.

می توانید کاری غیر عادی انجام دهید. به عنوان مثال، لباسی متفاوت بپوشید، یک کلیپ و یا فیلم کوتاه، مرتبط با موضوع جلسه‌ی خود پخش کنید.

 • میانه – بدن اصلی

بخش عمده‌ی صحبت‌های شما در جایی است که در آن توضیحِ موضوع اتفاق می‌افتد و این قسمت، بدنه اصلی سخنوری را تشکیل می‌دهد.

یکی از تکنیک‌های مفید برای داشتن سخنوری حرفه ای، این است که دلیل مهم بودن هر نکته‌ای که مطرح می‌کنید را بدانید و آن را برای مخاطبان توضیح دهید.

ارتباط بین مطالب با مطالبی که نیازمند دانشی وسیع‌تر می‌باشند، را مشخص کنید. هنگامی که موضوعی را مطرح می‌کنید، سعی کنید به صورت اجمالی به پیشینه و ایده‌های قبل از آن اشاره‌ای داشته باشید. تکنیک دیگر «مثال زدن» می‌باشد. با قید کردن مثال‌ها می‌توانید به مخاطب در مورد موضوع فهم و شهود موثرتری دهید. از مخاطبان خود سوال بپرسید و به آن‌ها اجازه دهید تا در گروه‌های کوچک و یا به صورت جفت جفت با هم بحث و گفتگو داشته باشند. به یاد داشته باشید در حین سخنوری، مکث‌های کوتاه و کافی داشته باشید تا مخاطبان فرصت داشته باشند صحبت‌های شما را هضم کنند. علاوه بر این با مکث‌های خود سبب می‌شوید همه‌ی افراد، با قدرتِ یاد گیری‌های متفاوت بتوانند از جلسه استفاده‌ی کامل داشته باشند.

همچین می‌توانید با درگیر کردن مخاطبان به روش‌های مختلف، سخنوری موثر و موفقی داشته باشید. برخی از این درگیری‌ها به شرح زیر اند:

درگیری ذهنی: آن‌ها را وارد یک چالش فکری کنید.

درگیری بصری: از اسلاید ها، صفحه‌های نمایش، مدل‌ها و شکل‌ها استفاده کنید

درگیری کلامی: در مورد موضوع جلسه، از مخاطبان سوال بپرسید و از آن‌ها بخواهید نظراتشان را مطرح کنند.

درگیری جسمی: فعالیت‌های گروهی و بحث‌های کوچک در گروه‌ها ایجاد کنید.

 • پایان – نتیجه گیری

پس از اتمام صحبت هایتان، به مخاطبین اطلاع دهید که این سخنرانی به پایان رسیده است. از اصطلاحاتی مانند “خلاصه” یا “نتیجه گیری” استفاده کنید تا مخاطبانی روی موضوع تمرکز نداشته‌اند، بتوانند دوباره تمرکز کنند.

در این مرحله، خلاصه‌ای از هر نکته‌ای که در جلسه مطرح کردید را بیان کنید. نتیجه گیری خود را نیز خلاصه کنید. خلاصه‌ای از اهدافتان برای بیان موضوع جلسه را ارائه دهید و در آخر مطمئن شوید جلسه تان یک پایان واضح دارد.

 

امتیازدهی به این مطلب

مفید بودن

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن