توسعه فردی

فن بیان چیست و چگونه می‌توانیم آن را بهبود ببخشیم

داشتن فن بیان قوی و مهارت در سخنرانی یکی از مهم‌تر ین مهارت‌هایی است که هر فرد برای رسیدن به موفقیت در زندگی شخصی و اجتماعی خود به آن نیاز دارد. برای بهبود فن بیان خود و دست یابی به مهارت سخنوری باید نکات بسیاری را رعایت کرد و با تمرین و صرف وقت به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شد.

داشتنِ مهارت در سخنوری و فن بیان، از مهارت‌های با ارزش و مفید چه در زندگی شخصی و چه در محل کار شماست. حتی اگر خیلی نامزد سخنرانی کردن نمی‌شوید، توسعه دادنِ مهارت‌های سخنرانی و داشتن فن بیان مناسب، سبب می‌شود اعتماد به نفس داشته باشید و استرس شما در موقعیت‌هایی که مجبور به سخنرانی می‌شوید کاهش یابد. یادگیری مهارت‌های سخنرانی، تقویت فن بیان، درمانِ استرس از طریق مدیتیشن، دارو و رفتار درمانی، باعث می‌شود کسانی که از اختلالِ اضطرابِ اجتماعی (SAD) رنج می‌برند، با اعتماد به نفس سخنرانی کنند. در ادامه به نکاتی برای بهبود فن بیان و مهارت در سخنرانی می‌پردازیم

فن بیان چیست؟

 

فن بیان

ترس از سخنرانی یکی از رایج‌ترین ترس‌ها بین افراد است. اما روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توان با به کارگیری آن‌ها یک سخنرانی به یادماندنی را ارائه داد. فن بیان مجموعه‌ای از مهارت‌ها برای سخن گفتن می‌باشد. مهارت استفاده‌ی درست و به موقع از کلمات را می‌توان فن بیان نامید. این مهارت را می‌توان یاد گرفت و در هر موقعیتی برای ایجاد و یا بهبود روابط، از آن استفاده کرد.

همه‌ی مردم یک سری واکنش‌های روانی را مانند تپش قلب و لرزیدن و عرق کردن دست‌ها را تجربه می‌کنند. این واکنش‌ها را به ضعیف بودن و عدمِ توانایی در سخنرانی، ربط ندهید. برخی از نگرانی‌ها و استرس‌ها خوب هستند.آن‌ها باعث می‌شوند بیشتر عرق کنید ولی از طرفی باعث می‌شوند هوشیار‌تر باشید و برای ارائه‌ی بهترین سخنرانی آماده شوید. بهترین راه برای غلبه بر استرس، آماده سازی خود است.

آموزش فن بیان

برای تقویت فن بیان، به آموزش فن بیان و تمرین سخنرانی نیاز دارید. با یادگیری نکات زیر می‌توانید فن بیان خود را بهبود ببخشید و با اعتماد بنفس به سخنرانی بپردازید.

آموزش سخنرانی

باید بدانید می‌توان استرس اجتماعی را مدیریت کرد. روی یادگیری مهارت‌های سخنرانی و بهبود فن بیان خود مانند یک سخنران کار کنید. در زیر برای بهبود سخنرانی چند نکته را بررسی می‌کنیم.

۱.هنگام حضور در صحنه‌ی سخنرانی:

  • ظاهر خوبی داشته باشید.
  • اعتماد به نفس داشته باشید.
  • دوستانه رفتار کنید.
  • مشتاق سخنرانی کردن باشید.
  • پر انرژی سخنرانی کنید.

برای داشتن اعتماد به نفس باید موضوع سخنرانی، موضوع مورد علاقه‌ی شما باشد. شما باید در مورد موضوع سخنرانی به خوبی تحقیق کرده باشید و به محتوای سخنرانی خود تسلط کامل داشته باشید. همچنین رفتار دوستانه با لبخند زدن به حضار منتقل می‌شود. اشتیاق و انرژی نیز هنگامی به دست می‌آید که شما برای ارائه‌ی سخنرانی خود، خوب آماده شده باشید و از سخنرانی خود لذت ببرید.

اگر در این مرحله از تقویت فن بیان مشکلی دارید می‌تواید فیلم‌های سخنرانی سخنران‌های مورد تحسین خود را تماشا کنید و استایل و فن بیان آن‌ها را هنگام سخنرانی‌شان تقلید کنید.

 

2.حجم و بلندی صدای خود را کنترل کنید:

صدای شما یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که در سخنرانی خود، از آن استفاده می‌کنید. برای تقویت فن بیان، کیفیت صدای خود را از طریق تنفس دیافراگمی بهبود دهید. برای افزایش توجه و علاقه‌ی حاضرین به سخنرانی‌تان، بلندی صدای خود را تغییر دهید. صدای یکنواخت سبب از دست دادن توجه حاضرین خواهد شد. برای یاد گیری این موضوع می‌توانید پادکست‌های سخنرانی سخنرانان مشهور را گوش دهید.

۳.زبان بدن خود را بهبود ببخشید:

یک حالت ایستادن آرام را تمرین کنید. دست‌هایتان را در کنار و یا روبه روی خود و به هم چسبیده قرار دهید، مگر اینکه بخواهید برای تاکید روی موضوعی از دست‌هایتان استفاده کنید. از حالت صورت خود مطلع باشید. این بدان معنی است که صورت شما باید با پیامی که می‌خواهید به حضار برسانید هماهنگ باشد. اگر قصد دارید صحبت خوش آیندی داشته باشید سعی کنید یک صورت آرام و شاد داشته باشید. آگاهی در مورد زبان بدن یکی از راه‌های بهبود فن بیان می‌باشد. از صدا و دستان خود به صورت موثر استفاده کنید. ارتباط غیر کلامی بخش عمده‌ای از پیام سخنرانی را به همراه دارد.

 

4.به معنا، هدف و محتوای سخنرانی خود مسلط باشید:

وقتی صحبت از سخنرانی و فن بیان قوی می‌شود، معنا و محتوای سخنرانی، همه چیز است. حتی اگر بهترین صدا و بهترین زبان بدن را داشته باشید، همه چیز بی ارزش می‌شود اگر حضار متوجه نشوند شما چه می‌گویید.

در ادامه برخی نکات برای بهبود این بخش ارائه می‌شود.

  • آرام صحبت کنید.
  • بین هر موضوعی کمی مکث کنید و به حاضرین زمان دهید تا صحبت‌های شما را هضم کنند.
  • کلمات را با دقت و درست تلفظ کنید. فهمیدن صحبت‌های سخنرانی که من من می‌کند بسیار دشوار است. از اِاِاِ گفتن و … بپرهیزید. این کار باعث می‌شود حاضرین از سخنرانی شما پرت شوند.

فن بیان چیست؟

 

5.با حاضرین و مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید:

یک سخنران خوب با فن بیان قوی، با حاضرین ارتباط برقرار می‌کند. سخنرانی، کاری بیشتر از ایستادن و حرف زدن روبه روی گروهی از مردم است. مخاطبان خود را بشناسید و به محض اینکه همه‌ی نگاه‌ها به سوی شما جلب شد، صحبت‌های خود را آغاز کنید. آهنگ و لحن سخنرانی خود را حفظ کنید.

تجهیزات و ابزار‌ها می‌توانند ارتباط بین مخاطبان و سخنران را قطع کنند. بنابراین از آن‌ها کمتر استفاده کنید. آن‌ها باید سخنرانی شما را روشن‌تر و تقویت کنند و باعث شوند مخاطبان توجه بیشتری به سخنرانی شما داشته باشند. اگر هنگام سخنرانی، به تنظیم تجهیزات نیاز داشتید، همزمان با حاضرین صحبت کنید تا توجه آن‌ها به سخنرانی محفوظ باقی بماند.

لبخند زدن و یا اخم کردن خوب است ولی این بستگی دارد شما چه می‌خواهید بگویید. ارتباط چشمی داشته باشید و به دنبال نگاه‌ها باشید. مراقب باشید روی چهره‌های منفی تمرکز نکنید. اگر کسی ناراحت به نظر رسید ممکن است او یک روز بد را داشته و حالت صورت او هیچ ارتباطی به سخنرانی شما نداشته باشد.

بنابراین چهره‌های دوستانه را برای آغاز سخنرانی خود پیدا کنید. اگر چهره‌ها گیج و کسل به نظر رسید این بدان معنی است شما باید به مشکلات سخنرانی و فن بیان خود رسیدگی کنید. با حفظ ارتباط چشمی آن‌ها را روی پیام سخنرانی خود متمرکز سازید.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن