انسان متعالیتوسعه فردیسازمان متعالی

منظور واقعی طرف مقابل را از زبان بدنش متوجه شوید

همیشه ارتباط با دیگران از نوع کلامی نیست اکثر اوقات مردم از طریق پیام‌های غیرکلامی مانند حرکات بدن تن صدا حالات چهره و... با هم دیگر ارتباط برقرار می‌کنند. که مجموعه ی این حالات به زبان بدن شناخته شده است. نحوه تفسیر زبان بدن پیچیده‌تر و غیر واضح‌تر از زبان کلامی است. به همین دلیل نحوه تفسیر و برداشت و شناخت و کاربردزبان بدن در ارتباطات امروزی نقش مهمی دارد

زبان بدن

زبان بدن چیست؟

 

 

یکی از ابزار‌های مهم ارتباط غیرکلامی زبان بدن است که به شما کمک می‌کند ارتباط موثر‌تری با دیگران داشته باشید. حرکاتی مانند بازی کردن با موها نگاه کردن به پاها،  جویدن ناخن‌ها،  حالت خمیده بدن و… به طور کلی به عنوان زبان بدن شناخته می‌شوند. زبان بدن می‌تواند افکار و روحیات دیگران را برای شما فاش کند. مثلا هنگامی‌که مخاطب شما در حال بازی کردن با موهای خود یا حالاتی دیگر می‌باشد می‌توانید با شناخت زبان بدن به درون افکار او نفوذ کنید و بدون ذره‌ای صحبت افکار او را متوجه شوید. زبان بدن به طور ناخوداگاه سرنخ‌های رو به شما خواهد داد. در قدم اول بهتر است تعریفی از زبان بدن به شما ارایه دهیم.

 

 

 

 

زبان بدن چیست و چرا مهم است

وقتی با دیگران ارتباط کلامی برقرار نمی‌کنید به این معنا نیست که هیچ ارتباطی بین شما و مخاطبتان برقرار نشده است چرا‌که افراد از طریق واکنش‌های بدن شما می‌توانند سرنخ‌هایی راجع به آنچه فکر می‌کنید پیدا کنند. زبان بدن به مجموعه‌ای از رفتار‌های غیر کلامی که با حالات فیزیکی بدن همراه است و شامل نحوه نشستن حالات چهره و تن صدا می‌شود واز طریق آن احساسات و نظرات واقعی خود را بیان می‌کنیم گفته می‌شود.

زبان گفتار با استفاده از کلمات مشخص  پیام واضحی را منتقل می‌کنند، اما زبان بدن به اندازه زبان گفتار واضح نیست و چگونگی وتفسیر آن در تعاملات نقش مهمی دارند. مثلا برقرار نکردن ارتباط چشمی یا سرگرم شدن به چیز‌های دیگر همگی نشانه‌هایی است که با توجه به تفسیر‌های متفاوت آن  می‌تواند پیامد‌های متفاوتی را ایجاد کند حتی اگر این حرکات ناآگاهانه باشند. افراد مبتلا به اختلالات عصبی و اوتیسم در برابر زبان بدن پاسخ مناسب و واکنش مناسب ندارند. همان طور که گفتیم زبان بدن نوعی ارتباط مهم در دنیای امروز است و بدون آگاهی اتفاق می‌افتد مثلا ممکن است در هنگام صحبت با دیگران در اثر استرس از نگاه چشمی خودداری کنیم یا با مو‌های خود بازی کنیم که همه ی این‌ها می‌تواند احساسات را آشکار کند. البته با شناخت و تمرین می‌توان حرکات بدن را کنترل کرد و حتی در خواندن هیجانات دیگران مهارت بیشتری پیدا کنیم.

 

کاربرد زبان بدن

کاربرد زبان بدن

 

اما سوال اصلی این جا است که شناخت و درک زبان بدن چه کاربردی در فعالیت‌ها و زندگی روزمره افراد دارد.

پیشرفت در نحوه ارتباط گیری با دیگران

وقتی با زبان بدن عملکرد و کنترل آن آشنا می‌شویم در واقع یک قدم در ارتباط موثر پیش رفتیم. شناخت زبان بدن در ارتباطات نقش مهمی در پیش برد خواسته‌ها دارد. به طور مثال با شناخت زبان بدن می‌توانیم متوجه شویم مخاطب ما در وضعیت مساعدی برای صحبت کردن هست یا نه. یا حتی می‌توانیم با کنترل زبان بدن خود از نشان دادن ترس استرس و فشار عصبی در حین یک مذاکره جلوگیری کنیم.

اگر نتوانیم چگونگی زبان بدن را بخوانیم در ارتباطات غیر کلامی موفق نخواهیم بود و بسیاری از اطلاعات مهم که از این طریق بیان می‌شود را از دست خواهیم داد.

جلوگیری از کنترل شدن توسط دیگران

وقتی زبان بدن خود را بشناسیم و بدانیم در موقعیت‌های مختلف و در برابر شرایط متفاوت چه واکنشی از خود بروز دهیم بهتر می‌توانیم واکنش‌های خود را کنترل کنیم چه بسا بسیاری از حرکات ناخوشایند باشد و عدم اعتماد به نفس و ترس ما را نشان بدهند و باعث سو استفاده دیگران نسبت به ما شوند لازم به گفتن نیست که افراد زیادی منتظراند تا از ما برای موقعیت‌های خود سوء استفاده کنند و با تمرکز بر بهبود این توانایی می‌توانیم از بروز این مشکلات خودداری کنیم.

تاثیر زبان بدن در تدریس

امروزه مهارت‌های غیر کلامی در تدریس معلمان به دانش آموزان ارزش والایی پیدا کرده است. زبان بدن از جمله نخستین روش‌های است که تاثیر مثبتی در فرایند یادگیری ایفا می‌کند. معلمان از طریق حالات چهره  تن صدا لحن اشاره و… می‌توانند فرایند موثر‌تری در برقراری ارتباط غیر کلامی و آموزش به دانش آموزان ایفا کنند. استفاده از حالت‌های مناسب و البته به موقع  در فرایند یادگیری آسان نقش مهمی دارد با توجه به تحقیقات ، موضوعات و کلمات  ۷درصد. لهجه و تن صدا ۳۸ درصد و وضعیت ظاهری و زبان بدن ۵۵ درصد در انتقال مفاهیم و آموزش نقش دارد.

تاثیر زبان بدن در مذاکرات

یکی از بخش‌های مهم و البته جذاب در مذاکرات زبان بدن می‌باشد. زبان بدن نقش مهمی در انجام مذاکرات دارد. شناخت این توانایی از تکنیک‌هایی است که در مذاکرات استفاده می‌شود تا  علاوه بر اینکه رفتار فرد مقابلتان را تحلیل کنید شما نیز واکنش مناسب را انجام دهید تا بتوانید مذاکره سودمند داشته باشید.

 

 

 

فواید زبان بدن

تا الان به احتمال زیاد تعریف واضح‌تری از زبان بدن پیدا کرده‌اید و به طور کلی با اهمیت و فایده زبان بدن آشنا شده اید. اما آیا شناخت زبان بدن فقط مختص به شناخت حالت افراد دیگر است و ما عملا نقش منفعلی خواهیم داشت. البته که جواب نه است چون شناخت زبان بدن در زندگی روزمره می‌تواند به ما اطلاعات خوبی در مورد وضعیت بدنمان بدهد و بتوانیم از بروز آسیب‌هایی که بعدا در اثر فشار و استرس و … ایجاد می‌شود خودداری کنیم. به طور مثال بعضی افراد در هنگام فشار‌های روحی شروع به کندن موهای خود می‌کنند یا ناخن‌های خود را می‌جوند و ممکن است این موارد باعث آسیب به خود شود و با شناخت این مهارت در موقعیت‌های مختلف می‌توانیم به وضعیت سلامتی خود بهتر توجه کنیم.

زبان بدن امروزه به عنوان یک مهارت در حوزه‌های مختلف مانند رهبری نویسندگی مدیریت سخنرانی و حتی ارتباط با حیوانات استفاده می‌شود.

زبان بدن بد به چه معنا است

بدن زبان گفتار خود را دارد و شما می‌توانید به صورت خوب یا بد از این زبان استفاده کند . زبان بدن بد باعث سو تفاهم می‌شود و تاثیر منفی در مخاطب ایجاد می‌کند اما زبان بدن چه موقعی باعث تاثیر بد می‌شود

عدم برقراری تماس چشمی

عدم برقراری تماس چشمی شاید ناشی از خجالت یا استرس باشد ولی برای مخاطب شما می‌تواند نشان دهنده ی عدم تمایل شما به صحبت کردن یا عدم علاقه به کار کردن در آن محیط باشد و این کار به طور واضح تاثیر منفی بر روابط کاری شما می‌گذارد.

تماس چشمی بیش از حد

در مقابل عدم برقراری تماس چشمی که ناخوشایند است تماس چشمی بیش از حد نیز حالت ناخوشایندی را ایجاد می‌کند چرا که می‌تواند نشانه بی احترامی گستاخی یا یک حالت تهاجمی قلمداد شود. به طور کلی تماس چشمی به اندازه نشانه اعتماد به نفس و هوشمندی شما خواهد بود.

اخمو بودن

بدون شک انسان‌ها تمایل دارند با فردی گشاده‌رو‌تر ارتباط داشته باشند. اخمو بودن بیانگر نارضایتی شما از محیطی است که در آن حضور دارید یا از ارتباط با افراد آن جا ناخشنود هستین طبق تحقیقات افراد تمایل بیشتری به کار کردن با افراد خوش‌رو دارند.

اخمو بودن

خمیده ایستادن

با یک مثال شروع میکنم هنگامی که دارید با رییس خود صحبت می‌کنید بدون شک نمی‌گویید من از گوش دادن به حرف شما خسته ام و چرا باید به حرف شما گوش بدهم ولی شاید ناخودآگاه خم شوید. این یک نشانه از بی احترامی شما به فرد مقابل است و باعث ایجاد این حس می‌شوید که حوصله شما سررفته است و حس ناخوشایندی را ایجاد می‌کنید.

لرزش دست

لرزش دست نشانه آشکاری از عدم اعتماد به نقس و ضعف شمااست و این اجازه را می‌دهید که دیگران متوجه شوند شما فرد ضعیف و بدون اعتماد بنفسی هستید.

نگاه کردن به ساعت

مطمئنا یکی از بدترین حرکات بدن در هنگام صحبت کردن است. شما به طور واضح این پیام را می‌رسانید من تمایلی برای صحبت کردن با شما ندارم. هم چنین آدم کم صبرو مغروری نیز به حساب میایید که برای مخاطب شما تجربه دوست داشتنی نخواهد بود.

 

 

 

مثال‌هایی برای استفاده از زبان بدن

به طور مثال در حین صحبت کردن با فردی دیگر هستین اما فرد مقابل با خمیازه کشیدن یا سرگرم کردن خود به کار‌های دیگر یا اجتناب از تماس چشمی سعی در قطع ارتباط با شما دارد. در این حالت زبان بدن جدا از زبان گفتار با مخاطب صحبت می‌کند و عدم تمایل خود را به ارتباط این گونه بیان می‌کند.

مثال‌هایی برای استفاده از زبان بدن

 

یا در حین شرکت در مصاحبه استخدامی فرد مقابل از ارتباط چشمی با شما خودداری میکند یا زمان مصاحبه کم‌تر از حد معمول طول می‌کشد. همه ی این موارد به احتمال زیاد از عدم علاقه به مصاحبه شما به شمار می‌رود. به همین دلیل شناخت زبان بدن می‌تواند جواب سریع‌تری به ما در خصوص مکالمه خود با دیگران به ما بدهد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن