استعدادیابیانسان متعالیخانواده متعالیسازمان متعالیسبک زندگیمرکز مشاورهمقاله

مهارت ها ارتباطی برای موفقیت شغلی

صرف نظر ازاینکه در کدام صنعت مشغول به فعالیت هستید، مهارت ارتباط کارامد با ما فوقان، همکاران، و کارکنان امری ضروری است. کارمندان عصردیجیتال باید نحوه ی درک و دریافت  پیام ها را به صورت کارامد چه به شکل رودررو وچه ازطریق تلفن، ایمیل، ویا رسانه های اجتماعی بدانند. مهارت های ارتباطی مناسب به شما در استخدام، ارتقای شغلی، و تبدیل شدن به فردی موفق در کار کمک می کند.

برترین مهارت های ارتباطی:

می خواهید دررقابت پیروز شوید؟ دراینجا،۱۰ مهارت ارتباطی که کارگزینان و مدیران استخدام می خواهند در رزومه و  کاورلتر شما ببینند را آورده ایم. به این مهارت ها توجه کرده و آنها را در مصاحبه های کاری نشان دهید وخواهید دید چگونه دیگران دراولین برخورد به صورت حیرت انگیزی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. به توسعه ی این مهارت ها بعد از استخدام نیز ادامه دهید تا روسا، هم گروهی ها، و مشتریان خود را شگفت زده کنید.

۱.گوش دادن:

شنونده ی خوبی بودن یکی ازبهترین راه های تبدیل شدن به ارتباط برقرار کننده ی خوب است. هیچ کس نسبت  به ارتباط برقرار کردن با فردی که تنها به گرفتن دو سنت[۱] خود اهمیت داده و برای گوش دادن به دیگران اهمیتی قائل نیست تمایلی ندارد. اگر شنونده ی خوبی نیستید، درک چیزی که ازشما خواسته می شود کارسختی است. برای تمرین شنیدار فعال وقت بگذارید. شنیدن فعال[۲] شامل توجه دقیق به گفته های فرد دیگر، پرسیدن سوالات توضیحی، و بیان مجدد گفته های فرد به منظور اطمینان از درک درست(“پس تو داری میگی که…”) می باشد. از طریق شنیدارفعال می توانید حرف هایی که طرف مقابل سعی دارد بگوید را بهترمتوجه شده و به شکل مناسبی به آنان پاسخ دهید.

۲.ارتباط غیر کلامی[۳]:

زبان بدن، ارتباط چشمی، اشارات دست، و تن صدا به پیامی که شما قصد دارید برسانید را رنگ می دهند. حالت ایستادن دارای آرامش و پذیرا (بازوها باز و پاها در حالت راحت) به همراه تن دوستانه شما را صمیمی جلوه داده و دیگران را تشویق می کند تا با شما به راحتی صحبت کنند. ارتباط چشمی[۴] نیز مهم است. باید برای نشان دادن توجه به افراد و مکالمه در چشم افراد نگاه کنید اما مطمئن شوید در چشمان آنان زل نمی زنید چون ممکن است احساس ناراحتی کنند. هنگام صحبت کردن به سیگنال های غیر کلامی افراد هم توجه کنید. دراکثرمواقع، سیگنال های غیرکلامی نشان دهنده ی احساس واقعی افراد است. به عنوان مثال، اگرفردی به چشمان شما نگاه نمی کند، احتمالا یا احساس ناراحتی می کند یا درحال پنهان کردن واقعیت است.

۳.شفافیت و دقت:

ارتباط کلامی خوب به این معنی است که فقط به اندازه ی کافی حرف بزنید(نه خیلی کم و نه خیلی زیاد ). تا حد ممکن پیام خودرا در چندکلمه ی کوتاه برسانید. چه در حال صحبت رودررو با فرد، صحبت ازطریق تلفن، ویا حتی رساندن پیام از طریق ایمیل باشید، چیزی که می خواهید بگویید را به صورت شفاف و مستقیم بزنید. اگر غلو کنید، یا حواس شنونده را پرت می کنید یا او رادرمورد چیزی که دقیقا می خواهید مردد می کنید. قبل ازگفتن درمورد چیزی که می خواهید بگویید فکر کنید. این موضوع به شما کمک می کند تا از صحبت های طولانی و/یا گیج کردن شنوندگان اجتناب کنید.

۴.صمیمیت:

می توانید از طریق تن صمیمانه، سوال شخصی، یا به سادگی از طریق یک لبخند همکاران خود را تشویق به مشارکت در ارتباط باز و صادقانه با خود نمایید. مهم است که در همه ی ارتباطات کاری خود،  مهربان و مودب باشید. این موضوع هم در ارتباط رودررو و هم درارتباط نوشتاری حائز اهمیت است. هرزمان که توانستید ایمیل به همکاران و/یا کارکنان خود را شخصی سازی کنید. (اضافه کردن “امیدوارم که همگی آخرهفته ی خوبی داشته اید”  درابتدای ایمیل می تواند پیام شما را شخصی سازی کرده وبه گیرنده احساس اهمیت بیشتری را القا کند).

۵. اعتمادبه نفس[۵]:

اعتماد به نفس در تعاملات شما با دیگران  مهم است. اعتماد به نفس  به کارکنانتان نشان می دهد که به چیزی که می گویید باورداشته و ازشما پیروی خواهند کرد. بروز اعتماد به نفس می تواند به سادگی ارتباط چشمی یا داشتن تن قاطعانه اما صمیمانه باشد. از عباراتی که شبیه سوال هستند بپرهیزید. البته، باید مراقب باشید که  عصبی یا پرخاشگر به نظر نرسید. مطمئن باشید که همیشه به صحبت های دیگران گوش داده و با آنان همدردی می کنید.

۶. همدلی[۶]

استفاده از عباراتی مانند ” می دونم شما از کجا میاین” می تواند نشان دهد که شما به صحبت های فرد دیگر گوش داده و به نظرات او احترام می گذارید. حتی اگر با نظر کارفرما، همکار، یا کارمندخود مخالفید، درک آنان و احترام گذاشتن به نقطه نظرات آنان بسیار مهم است.

۷. روشن فکری:

ارتباط برقرارکننده ی خوب می بایست با ذهن منعطف و روشنی وارد هرمکالمه شود. به جای صرفا رساندن پیام خود، پذیرای گوش دادن و درک نقطه نظرات طرف مقابل باشید. با تمایل نشان دادن به وارد شدن به مکالمه حتی با افرادی که با آنان مخالفید قادرخواهید بود تا مکالمات صادقانه تر و کارامدتری داشته باشید.

۸.احترام:

اگر افراد متوجه احترام به خود و عقایدشان شوند، تمایل بیشتری به ارتباط با شما خواهند داشت. کارهای ساده ای مانند پرسیدن نام فرد، داشتن ارتباط چشمی، یا شنیدار فعال هنگامی که فرد درحال صحبت است می تواند حس  ارزشمند بودن را درفرد برانگیزد. هنگام صحبت با تلفن، حواس خود را پرت نکرده و بر مکالمه متمرکز باشید. از طریق وقت گذاشتن برای ویرایش ایمیل احترام را به مخاطبان خود القا کنید. اگر ایمیلی که به صورت  شلخته ای نوشته شده و باعث گیج شدن مخاطب می شود را بفرستید، او گمان خواهد کرد که به اندازه ی کافی درمورد فکرکردن به ارتباط خود با وی احترام نگذاشته اید.

۹.بازخورد:

قادر بودن به ارائه ی بازخورد مناسب و دریافت آن یکی از مهارت های ارتباطی مهم است. مدیران و ارشدان می بایست به صورت مداومی به دنبال راه های ارائه ی بازخوردسازنده به کارکنان- از طریق ایمیل، مکالمات تلفنی، یا به روزرسانی های وضعیت هفتگی- باشند. دادن بازخورد شامل تعریف کردن هم هست- گفتن جملات ساده ای مانند “کارتوخوب انجام دادی” یا “ممنون که بهش اهمیت دادی” به کارمند می تواند انگیزه او را شدیدا افزایش دهد.

هم چنین، باید قادربه پذیرفتن بازخورد از دیگران بوده و حتی آنان را به این کار تشویق کنید. به بازخوردی که به شما داده شده گوش دهید و اگر از موضوع مطمئن نیستید سوالات توضیحی بپرسید و سعی کنید بازخورد را عملی کنید.

۱۰. استفاده ازرسانه ی مناسب:

یکی از مهارت های ارتباطی مهم، به سادگی دانستن نوع ارتباطی است که باید مورداستفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال، برخی از مکالمات جدی(مانند تعلیق ها، استعفا، تغییر در حقوق، و غیره) تقریبا همیشه می بایست به صورت رودررو انجام گیرد. باید به فکرکسی که می خواهید با او حرف بزنید باشید.اگر فردی است که مشغله ی کاری زیادی دارد(مانند  رئیستان) شاید بخواهید تا پیام خود را ازطریق ایمیل برسانید. افراد قدردان ابزار متفکرانه ی ارتباط شما خواهند بود و نسبت به پاسخ مثبت دادن به شما تمایل بیشتری خواهند داشت.

مهارت های بیشتر برای موفقیت شغلی:

برخی از بهترین مهارت هایی که باید در رزومه وجود داشته باشند را مرور کرده، آنها را در محتواهای جستجوی شغل به کار گرفته و در مصاحبه های شغلی به آنها اشاره کنید.

چگونه مهارت هایتان را برجسته کنید

درپرکردن محتواهای فرم استخدام بر مهارت های خود تاکید کنید: مهارت هایی که بیشترین تطابق را با ملزومات کارفرما دارند در رزومه و کاورلتر خود بگنجانید.

به مدیران استخدام نشان دهید که دارای که مهارت های مورد نیازآنان هستید: مصاحبه های شغلی فرصتی را برای نشان دادن مهارت های ارتباطی کلامی که برای موفقیت شغلی ضروری است فراهم می کند.

از مهارت های ارتباطی در کار استفاده کنید: هنگام شرکت در گردهمایی های شرکت و یا صحبت با مشتری، فرصت های زیادی برای نشان دادن مهارت های ارتباطی خود خواهید داشت.

[۱] cent
[2] Active listening
[3] Non-verbal communication
[4] Eye contact
[5] confidence
[6] empathy

 

منبع:

https://www.thebalancecareers.com/communication-skills-list-2063779

امتیاز دادن به این مطلب

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن