ازدواجروابط متعالی

عوامل مؤثر بر گرما و سرمای روابط زوجین

عوامل مؤثر بر گرما و سرمای روابط زوجین

با شناخت عوامل مؤثر بر گرما و سرمای زوجین، یکی از پیچیده ترین روابط انسانی یعنی روابط زوجین شیرین تر می‌شود؛ هر رابطه‌ای نیاز به آموختن دارد و روابط زوجین یکی از مهم ترین و پیچیده ترین روابط است. اینکه دو انسان با تفاوت‌ها و تجربه‌های متفاوتِ خود، در کنار هم قرار می‌گیرند تا نزدیک ترین رابطهای دنیایی را بسازند، می‌تواند شیرین و گرم باشد یا سرد و بی روح… شناختِ کافی از خود و دیگری مهم ترین مرحلهای قبل از هر ازدواج است؛ احساسات و عشق‌های جذاب با وجودی که مهم ترین لازمهای روابط زوجین است اما به تنهایی کافی نیست؛ عشقِ گرم و آتشینی که روابط را گرم کرده بدونِ سایر معیارها مانند: درک، مسئولیت پذیری، تعهد، وفاداری، شناخت، پذیرش یکدیگر، حفظ حریم ها، فردیت‌ها و… خیلی زود سرد و خاموش خواهد شد و به دنبالِ خود، روابط را نیز بی روح و برفی خواهد نمود. بعضی‌ها قبل از ازدواج و قبل از گرفتنِ عشقِ کافی، از رابطه و طرف مقابلشان به شدت مراقبت می‌کنند اما تأثیرگذارترین موارد در روابط زوجین، دقیقا بعد از شکل گیری احساس و اتفاقِ ازدواج رخ می‌دهد؛ اگر از رابطه و احساسِ خود که گلی تازه شکفته است مراقبت نکنید خیلی زود پژمرده خواهد شد…

آتشِ شیرین روابط زوجین

گلوله‌های آتش در روابط زوجین!

مهمترین و اثرگذارترین مورد در روابط زوجین، اولویت است؛ اولویت یعنی شما، همسر خود و شادی و احساس او را بر هرکس دیگری حتی اعضای خانواده تان ارجح بدانید. این حمایت و اولویت روابط شما با همسرتان را به شدت گرم و آرام خواهد کرد و در صورت عدمِ توجه و نداشتنِ قدرت کافی برای اعمالِ این اولویت، راهِ دعواها و بگو مگوهای مختلف بر سر دیگران و رفتارهایشان را به روابط خود باز خواهید کرد. اگر هزاران خوبی و محبت همسرتان را نمی‌بینید و کوچکترین اشتباه او را چون پتکی آهنین بر سرش می‌کوبید، بدانید که این پتک ها، آبِ یخی است بر آتشِ رابطهای شما؛ پرتوقعی و ندیدنِ محبت‌های دیگری، انسان‌ها را در عشق ورزی سرد و ناامید می‌کند. در روابط باید به یکدیگر فرصتِ اشتباه کردن بدهیم، اشتباه‌ها همیشه رخ خواهند داد، مهم آموختنِ درس‌های آن‌ها در زندگی، عدمِ تکرار و بخشش یکدیگر است، بخشش، روابط زوجین را گرم و کینه‌ورزی، روابط را سرد خواهد نمود. دیدنِ تلاش‌های یکدیگر و تشکر کردن، انسان‌ها را در رابطه به تلاشِ بیشتر ترغیب می‌نماید و دلشان را گرم می‌کند. تحقیر، ایراد گیری، سرکوفت و برشمردن عیب یکدیگر، آفتِ روابط است؛ به جایِ تحقیر، به انسانیت و روح یکدیگر احترام بگذارید و با همسر خود طوری برخورد کنید که دوست دارید او با شما برخورد کند، خوبی‌های یکدیگر را ببینید، همسر خود را با تمام عیب‌ها و حسن هایش دوست بدارید و فراموش نکنید همه ی انسان‌ها و خودِ شما، مجموعه‌ای از عیب ها و حسن ها هستید؛ پذیرش یکدیگر همان گونه که می‌باشید و عدمِ تلاش برای تغییرِ همسر، روابط شما را گرم، آرام و دلچسب خواهد نمود.

تفریحات کم خرج در روابط زوجین

تفریحاتِ دونفرهای پویا و جذاب روابط زوجین را گرما می‌بخشد.

تفریحات دونفرهای پویا و جذاب را در رابطهای خود وارد کنید، دقایق خود را با خلاقیت شیرین تر بسازید. افراد بعد از ازدواج فکر می‌کنند که همه ی تفریحات گران و پرخرج هستند اما با کمی خلاقیت می‌توانید تفریحاتِ شیرینی برای شب‌های بلندِ تابستان و روزهای سردِ زمستانی خود دست و پا کنید؛ کتاب‌های زیبا برای یکدیگر بخوانید، کتاب‌های ( نامه‌های شاملو به آیدا)، ( چهل نامهای عاشقانه به همسرم) و ( یک عاشقانهای آرام) از نادر ابراهیمی و هزاران کتاب شیرین و عاشقانهای دیگر که عشق و گرمی روابط را می‌آموزند، انتخاب مناسبی برای کتاب خوانی‌های دو نفره است. تماشای فیلم‌های عالی، بازی‌های دو نفرهای جذاب و… همگی وقت گذرانی‌های کم خرجی است که روابط زوجین را گرم و صمیمی می‌کند و فشار و یک نواختی را از رابطه می‌گیرد و تنوع و آرامش را جایگزین می‌کند. مردها با خواندن کتاب‌های روانشناسانه ویژگی‌های زنان و زنان، درونِ مردان را بشناسید و در روابطِ خود آگاهانه رفتار کنید: برای مثال یکی از مهم ترین نیازهای زنان در رابطه امنیت است و یکی از بزرگترین نیازهای مردان در رابطه، موردِ تحسین و تشویق قرار گرفتن است، با شناخت و آگاهی یافتن، نیازها و روحیات یکدیگر را بشناسید و با رفعِ نیازهایِ یکدیگر، سرد شدن را از روابط خود دور کنید؛ ما گاهی آنچه می‌دانیم را از یکدیگر دریغ می‌کنیم؛ زندگی کوتاه است، محبت و توجه را از هم دریغ نکنید، شیرینی و لذت را خودتان به روابط خود وارد کنید و گرما را به خانه‌های خود بیاورید. دلخوری در هر رابطه‌ای پیش خواهد آمد، قهرهایِ سنگین و طولانی، گرمای روابط را به سردی‌های تلخ و گزنده تبدیل خواهد کرد؛ روح خود را بزرگ کنید و از خودگذشتگی را در روابط خود فراموش نکنید.

درک و گفتگو روابط زوجین را شیرین و آرام می‌کند.

درکِ یکدیگر و کنار هم بودن، روابط زوجین را امن و محکم می‌کند.

آزمایشِ عشق، زمان است. زندگی پر است از فراز و نشیب و سختیُ آسانی… یکی از مهم ترین مواردی که روابط زوجین را محکم و با ثبات می‌کند، درکِ درست از یکدیگر است؛ اینکه در سختی‌ها و گرفتاری‌ها کنار هم بمانید و فقط رفیقِ خوشی‌های هم نباشید، به شدت در استحکام و گرمایِ روابط زوجین مؤثر است. کمک کردن به هم در شرایط مختلف زندگی، یارِ هم بودن در رشد و بالندگی و توسعهای فردیِ هم، تشکرهایِ کوچک و همراه هم بودن، دل‌ها را قرص و خانه‌ها را گرم می‌کند. محبت‌ها و عشقتان را از دل به زبان بیاورید، حتی با یک شاخه گل یا نوشتنِ جمله‌ای کوتاه بر کاغذ یا نگارش نامه‌های دلی.. محبت باید سرریز باشد، در کنجِ خانه‌ی دل می‌پوسد، باید از دل خارج گردد و دقیقا به دستِ صاحبش برسد تا جادو، گرما و امنیتش را در خانه‌ها و روابطِ خود ببینید و زندگیتان سرشار از رنگ، نور و جذابیت شود. شک‌های پوچ و بیهوده، ورود به حریم و فردیتِ یکدیگر و قائل نشدنِ حقِ تنهایی و خلوت برای دیگری، روابط زوجین را تیره و تار می‌کند. اعتمادِ یکدیگر را جلب کنید و واضح، رک، روشن و صادقانه کنار هم باشید، تا این روشنی و پاکی روابطتان را در برگیرد و اطمینان و آسایش را برای شما به همراه بیاورد. غر زدن‌های مدام، درخواست‌های همیشگی و توقع‌های بی جا، روابط زوجین را به سمتِ مادی گرایی و سیاهی خواهد برد؛ بالغانه رفتار کنید و همه ی مسئولیت‌ها را بر دوش دیگری نیندازید، خودتان نیز تلاش کنید، مسیر شخصی و اهداف خود را داشته باشید و برای آنچه می‌خواهید داشته باشید، کوشش نمایید؛ اینکه همه ی بار بر دوش دیگری باشد، قلبش را سرد و روحش را خسته می‌کند و گرمایی برایش نمی‌ماند تا با آن رابطه را گرم و شیرین کند! انسان‌هایی که در ازدواج، اهداف شخصی، مطالعه و تفریحات فردی خود را کنار نمی‌گذارند و برایِ شادیِ خود تلاش می‌کنند، جذاب تر هستند و عشقِ بیشتری را جذب خواهند نمود؛ این عشق‌ها زندگی را گرم و نورانی خواهد کرد.

 

عدم گفتگوی درست، روابط زوجین را پر از دعوا می‌کند.

نکات پایانی از حال و هوا و دمایِ روابط زوجین!

روابط زوجین، روابطی پیچیده و خاص است، باید در آموختن رفتار و روابط از روانشناسان و کتاب‌ها کمک بگیریم و روز به روز بر آگاهیِ خود بیفزاییم. همسرداری اصول و شیوهای خود را دارد، اگر این اصول را ندانید، روابطی که می‌تواند شیرین و گرم باشد و به رشد و تکامل کمک کند، سرد و تلخ می‌گردد و سدُ مانع می‌شود. برای حفظِ گرمای روابط خود، حریمِ مشترک داشته باشید؛ تصمیمات دو نفره را با مشورتِ هم بگیرید و به تنهایی انتخاب نکنید، برای مثال در دعوتِ مهمان به خانه، پذیرش دعوتِ رفتن به مهمانی، سکونت، مهاجرت و… باید به نقطه نظری مشترک برسید و رضایت کاملِ دو نفره را ایجاد کنید؛ فشار آوردن و اجبار، روابط زوجین را تلخ، خسته کننده و بیمار می‌کند. گفتگو با یکدیگر، هنرِ حرف زدن، بیانِ واضحِ خواسته‌ها و انتظارات در روابط به شدت مهم است؛ گفتگوی سالم در هر رابطه ی سالمی حرف اول را می‌زند و بسیاری از مشکلات را بی سر و صدا و جنجال حل خواهد کرد؛ اگر حرف زدن را نیاموزید، دعواهایِ کوچک و بزرگِ هر روزه، چنان زندگیتان را سرد و نابود می‌کند که دوباره ساختنش نیاز به انرژی وافری دارد. طوری رفتار کنید که هیچ کس به خود اجازه ندهد وارد حریمِ شما و همسرتان شود؛ این یکی از مهم ترین اصول همسرداری است، اگر جلوی دیگران با هم دعوا می‌کنید و به هم پرخاش می‌کنید، مسائل خصوصی را در جمع مطرح می‌نمایید و از هم در حضور دیگران انتقاد می‌کنید و… باید بگویم خودتان برگه های دخالتِ دیگران در زندگیتان را امضا کرده اید و این اجازه را شما صادر نموده اید! این‌ها صمیمیت، ثبات، آرامش، حریم و گرما را از رابط‌های شما با همسرتان می‌گیرد و باعثِ آسیب‌های جدی به روابط زوجین می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن