استعدادیابیمرکز مشاوره

ضرورت مشاوره تحصیلی و تاثیر آن در موفقیت درسی

ضرورت مشاوره تحصیلی و تاثیر آن در موفقیت درسی

مشاوره تحصیلی امروزه نقش بسیار زیادی در عملکرد نوجوانان و موفقیت آن‌ها در آینده دارد. شاید این موفقیت تضمینی نباشید، اما بدون شک از میزان شکست و ناکامی آن‌ها می‌کاهد. مشاور تحصیلی دارای قابلیت‌های بسیار زیادی است که می‌توان به شناخت نقاط ضعف و قوت نوجوانان اشاره کرد. با شناخت این ضعف‌ها و قابلیت‌ها می‌توان نوجوانان را در انتخاب مسیر درست تحصیلی هدایت کرد.
از دیگر قابلیت‌های مشاور تحصیلی تشخیص استعداد نوجوانان و تاثیر آن در انتخاب رشته‌ی تحصیلی می‌باشد. شاید گاهی شما احساس کنید استعداد رشته‌ی مورد نظر را داشته باشید، اما مشاور تحصیلی به شما در تشخیص میزان استعداد جهت یادگیری رشته‌ی مورد نظر کمک می‌کند.

با مشاوره تحصیلی استعداد نوجوان را کشف می‌کنید

شاید اینگونه بیاندیشید که مشاوره تحصیلی فقط برای شما برنامه ساعتی جهت مطالعه مشخص می‌کند، اما در واقع مشاوره تحصیلی مهارت یادگیری مفیدتر و سریع‌تر را به شما آموزش می‌دهد. تکنیک‌های یادگیری و به حافظه سپردن مطالب را به شما آموزش می‌دهد. یادداشت برداری موثر در جهت یادآوری مطالب یکی دیگر از قابلیت‌های مشاوره تحصیلی می‌باشد.

اهداف مشاوره تحصیلی

مشاور تحصیلی وظایفی برعهده دارد که می‌توان به راهنمایی نوجوانان در هدایت تحصیلی، آموزش فنون یادگیری، کنترل استرس نوجوانان هنگام آزمون‌ها و امتحانات، بهبود افت تحصیلی، حل مشکلات و اختلالات یادگیری، حل مشکلات نوجوانان و والدین، و مشکلات روحی و روانی، و هموار کردن مسیر موفقیت نوجوانان در تحصیل و کسب بهترین جایگاه شغلی در آینده اشاره کرد.

با مشاوره تحصیلی استعداد نوجوان را کشف می‌کنید

ضرورت مشاوره تحصیلی و خانواده

خانواده اولین کانون پرورش نوجوانان می‌باشد و بدون شک بیشترین تاثیر را در هدایت تحصیلی و موفقیت فرزندان در آینده دارد. شاید برخی اینگونه بیاندیشند که مشاوره تحصیلی به تنهایی پشتیبان موفقیت نوجوانان باشد، اما این یک تفکر اشتباه می‌باشد. مشاوره تحصیلی باید کنار خانواده مسیر موفقیت تحصیلی نوجوانان را همواره سازد. اگر شما در خانواده‌ای زندگی می‌کنید که آرامش و ثبات روحی ندارید، اما بهترین مشاوره تحصیلی را در اختیار دارید، شک نکنید که موفقیت شما تضمینی نیست، زیرا در اولین مرحله شما باید در خانواده‌ای آرام و مسئولیت پذیر اقدام به پیشرفت در زمینه‌ی تحصیلی کنید. گاهی والدین به مشاوره تحصیلی در تشخیص عادات و رفتارهای درسی فرزندشان کمک شایانی می‌کنند.

مشاوره تحصیلی باید کنار خانواده مسیر موفقیت تحصیلی نوجوانان را همواره سازد

گاهی فضای خانواده تنها دلیل افت تحصیلی یا پیشرفت چشمگیر دانش آموزان می‌باشد. گاهی شما از استعداد بالایی در یادگیری برخوردار هستید، اما به دلیل اینکه خانواده‌ی شما برنامه‌ای هدفمند برای شما در نظر نمی‌گیرند، به موفقیت شما هیچ کمکی نمی‌کنند. از آنجایی که نوجوان در ابتدا در کانون خانواده اهداف و علایقش شکل می‌گیرد، خانواده نقش چشمگیری در رهنمون سازی مشاور تحصیلی فرزندشان دارند و باید رابطه‌ای تنگاتنگ بین خانواده و مشاور برای تعیین برنامه‌ی نوجوانان و هموار سازی مسیر تحصیلی آن‌ها باشد.

ضرورت مشاوره تحصیلی و نقش آن در دوران تحصیلی

مشاوره تحصیلی فقط برای دوران دبیرستان و تعیین انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه نمی‌باشد. مشاوره تحصیلی از اولین کلاس و اولین مقطع یادگیری شما در دبستان نقش بسزایی در یادگیری و پیشرفت شما ایفا می‌کند. در مقطع دبستان و ورود به این مقطع، والدین و معلمان با مشکلات بسیاری مواجه هستند که وجود مشاور میتواند کمک بسزایی در این دوران کند. گاهی دانش آموزان علاقه‌ی چندانی به مدرسه ندارند یا تمایلی ندارند از والدین جدا شوند تا با محیط مدرسه اخت شوند. مشاوره تحصیلی به این دسته از والدین و دانش آموزان راهکارهایی پیشنهاد می‌دهد.

مشاوره تحصیلی کمک شایانی به تشخیص علایق دانش آموزان می‌کند

در مقطع دبستان، دانش آموزان برای یادگیری حروف الفبا و ریاضیات با افت تحصیلی رو به رو می‌شوند، مشاوره تحصیلی در تعیین استعداد آن‌ها و اینکه در چه کلاس‌هایی جهت تقویت نقاط ضعف شرکت کنند، نقش مفیدی دارد. از دیگر مزایای داشتن مشاوره تحصیلی در مقطع دبستان، ایجاد رابطه‌ای صمیمی و آرام میان دانش آموزان و معلمان می‌باشد.
مقطع تحصیلی متوسطه اول یکی از مهمترین و سرنوشت سازترین مقاطع تحصیلی می‌باشد. در این مقطع دانش آموزان رشته‌ی تحصیلی آینده‌ی خود را انتخاب می‌کنند. در این مقطع تا حدودی می‌توان شغل‌های آینده‌ی نوجوان را پیش بینی کرد. در این مقطع مشاوره تحصیلی کمک شایانی به تشخیص علایق دانش آموزان و انتخاب رشته‌ی مورد نظر می‌کنند. دانش آموزان باید هر آنچه که لازم است را با مشاور تحصیلی در میان بگذارند تا تصمیمی درست برای آینده و مقطع متوسطه دوم بگیرند.

با مشاوره دست به انتخاب‌ها ناآگاهانه نخواهید زد

مقطع متوسطه دوم از اهمیت بالاتری نسبت به مقطع اول برخوردار است، زیرا در این مقطع دانش آموزان باید رشته تحصیلی دانشگاهی خود را مشخص کنند و شغل آینده‌ی خود را بر اساس این رشته تعیین کنند.

ضرورت مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته دانشگاهی

تحقیقات نشان داده است که بیشتر دانشجویان بنا به پیشنهاد خانواده و اطرافیان رشته دانشگاهی خود را انتخاب کرده‌اند. این انتخاب ناآگاهانه که علاقه‌ی دانش آموز و آینده‌ی شغلی را در نظر نمی‌گیرد، منجر به شکست تحصیلی در مهمترین مقطع تحصیلی می‌گردد. هنگام انتخاب رشته باید معیارهای بسیاری را در نظر گرفت که از دید خانواده و اطرافیان پنهان است. والدین نباید بنا بر اساس احساسات یا تمایلات شخصی خودشان نسبت به برخی رشته‌ها و مشاغل فرزندشان را مجبور به تحصیل در رشته‌ی مورد نظر کنند. گاهی برخی والدین شاغل معتقدند که فرزندشان باید راه آن‌ها را در تحصیل و دانشگاه ادامه دهند، در صورتی که گاهی دانش آموزان هیچ علاقه ایی به تحصیل و کسب شغل در رشته‌ی والدینشان ندارند. بنابراین، در این مقطع مهم تحصیلی بهتر است حتما از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید تا آینده‌ی روشنی برای خود و فرزندتان رقم بزنید.

شاید یک مشاوره، آینده و زندگی شما را بسازد

ضرورت مشاوره تحصیلی و تسریع فرایند یادگیری

برخی دانش آموزان بنا به دلایل شخصی و خانوادگی در فرآیند یادگیری کند هستند و دچار افت تحصیلی می‌شوند. این دانش آموزان که بدون شک مشکلات خانوادگی، شخصی یا استعدادی دارند، ملزم به داشتن مشاور تحصیلی هستند. مشاور تحصیلی در این شرایط خیلی سریع‌تر از والدین و معلمان مشکل را تشخیص می‌دهند و راهکار مناسب برای رفع مشکل و بهبود یادگیری دانش آموز فراهم میکند. گاهی حتی می‌توانند به فرآیند یادگیری سرعت ببخشند، بویژه که در سال‌های اخیرا روش‌های یادگیری بسیار زیادی مطرح شده است که استعداد دانش آموزان بسیار زیادی با این روش‌های نوین شکوفا شده است یا به رشد آن‌ها سرعت بخشیده شده است. بنابراین، مشاوره تحصیلی می‌تواند به عنوان یک عامل سازنده در موفقیت شما نقش چشمگیری داشته باشد.

ضرورت مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی

اگر شما قصد دارید دانش آموزی موفق باشید و آینده درخشان پیش رو داشته باشید، بدون شک برنامه ریزی درسی یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند به اهداف شما جامه‌ی عمل بپوشاند. مشاوره تحصیلی این توانایی را دارد که بر اساس توانایی شما، استعدادتان، و شرایطی که در منزل دارید برنامه ایی طراحی کند که شرایط مناسبی را برای مطالعه‌ی شما بر اساس حجم کتب و دروس فراهم کند. برنامه ریزی درسی تنها نوشتن زمان مطالعه و حجم مطالعه نمی‌باشد، بلکه بررسی میزان یادگیری شما در محدوده زمانی مشخص شده و مشاوره دادن برای یادگیری مفید‌تر و بکارگیری تدابیر یادگیری می‌باشد. اگر شما برنامه ریزی درسی داشته باشید، بدون شک پس از گذشت مدت زمانی کوتاه پیشرفت تحصیلی خود را مشاهده خواهید کرد.

ضرورت مشاوره تحصیلی و دانش آموزان باهوش

دانش آموزان باهوش و با استعداد در واقع نخبگان آینده‌ی کشور هستند که باید با برنامه ریزی درست و تصمیم‌های عاقلانه و سنجیده گامی در مسیر درستی بگذارند. ضروری است که اینگونه دانش آموزان در کنار امکانات عادی، از داشتن مشاوره تحصیلی در کنار خود سود ببرند تا دچار ناکامی و شکست نشوند. دانش آموزان با استعداد شاید در ابتدای راه تجربه‌ی کافی برای تصمیم گیری نداشته باشند و شاید والدین آن‌ها از وجود این استعداد فرزندشان بی اطلاع باشند. بنابراین ضروری است که مدارس و مسئولین همواره دانش آموزان نخبه را شناسایی کرده و مشاور تحصیلی را به آن‌ها پیشنهاد کنند تا به شکوفایی حجم بیشتری از استعداد آن‌ها کمک کنند و راهنمایی مناسب در مسیر موفقیت آن‌ها باشند. شایان ذکر است که دانش آموزان با استعداد از اهمیت بالایی برای کشور و آینده‌ی این مرز و بوم برخوردار هستند.

با مشاوره تحصیلی، ظرفیت‌های خود را خواهید شناخت

ضرورت مشاوره تحصیلی و دانش آموزان استثنایی

جدا از دانش آموزان نابغه که نیازمند مشاوره تحصیلی هستند، دانش آموزان استثنایی که دارای معلولیت‌های ذهنی و جسمی هستند نیاز مبرمی به مشاوره دارند. والدین دانش آموزان استثنایی باید از مقطع دبستان نسبت به مشاوره تحصیلی فرزندشان اقدام کنند، زیرا آن‌ها به تنهایی نمی‌توانند شرایط تحصیلی مورد نیاز این دانش آموزان را فراهم کنند.
مشاور تحصیلی دارای قابلیت تشخیص نحوه تدریس و یادگیری این دانش آموزان می‌باشد و می‌تواند کمک شایانی به والدین و خود فرد معلول کند. دانش آموزان استثنایی شاید بنا به این دلیل که با تأخیر مطالب را درک می‌کنند و به حافظه می‌سپارند، از روحیه‌ی حساسی برخوردار باشند. برای این موارد حساس مشاوره تحصیلی گزینه‌ای مناسب برای کمرنگ کردن محدودیت آن‌ها و پر رنگ کردن نقاط قوت این افراد می‌باشد. برخی از والدین شاید اینگونه احساس کنند که فرزندشان معلول است و آینده‌ی درخشانی ندارد، اما این طرز تفکر اشتباه است و باید اصلاح شود. بسیار افرادی وجود دارند که دچار معلولیت هستنند، اما در زمینه‌ی تحصیلی خود، افرادی برجسته و مشهور در جهان هستند. بنابراین، والدین دانش آموزان معلول می‌توانند با بهره گیری از مشاوره تحصیلی فرزند معلول خود را به یکی از باهوش‌ترین افراد جامعه تبدیل کنند.

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن