انسان متعالیتوسعه فردیروابط سازمانی متعالیکارمندان متعالیمدیران متعالی

اخلاق حرفه‌ای در کسب و کار چیست و چگونه می‌توانیم در کار حرفه‌ای باشیم؟

اخلاق حرفه‌ای در کسب و کار چیست ؟

اخلاق حرفه‌ای یکی از مهم‌ترین جنبه‌های موفقیت در کار شماست‌. اخلاق حرفه‌ای شما می‌تواند دری به دیگر فرصت‌های شغلی، ترفیع بالاتر یا حتی پاداش باز کند. رفتار شما در کلیه زمان‌ها نسبت به رئیس شما‌، همکارانتان و مشتریان شما باید همیشه مودبانه و حرفه‌ای باشد. اینکه چگونه خودتان را نشان می‌دهید‌، تا چگونه با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید و چگونه با آن‌ها در محیط کار تعامل دارید‌، اخلاق حرفه‌ای شما در کار را تشکیل می‌دهد.
به عنوان نمونه‌ای از یک اخلاق حرفه‌ای می‌توان به سوگندنامه بقراط اشاره کرد که امروزه پزشکان برای تعهد به آن سوگند یاد می‌کنند.

دستور العملهای اخلاق حرفه‌ای در کار

چگونه می‌توانیم در کار‌، اخلاق حرفه‌ای داشته باشیم؟

۱- ارائه خودتان با یک رفتار حرفه ای

۱-۱- به خوبی و به طور آراسته و مناسب لباس بپوشید.

شما باید هر روز تمیز و مرتب به کار بروید تا اطمینان حاصل کنید که، ظاهر حرفه‌ای دارید‌. شما برای حفظ اخلاق حرفه‌ای در کار باید، بر اساس لباس مورد انتظار محل کارتان، لباس بپوشید‌. از پوشیدن لباسهای خیلی تنگ یا خیلی باز و گشاد خودداری کنید و اگر فکر می‌کنید چیزی مناسب محیط کارتان نیست، آن را نپوشید .
• انتظارات لباس پوشیدن در محیط کارتان را با توجه به آنچه دیگر کارفرمایان می‌پوشند‌، اندازه‌گیری کنید. اگر همه‌، لباس‌های محافظه‌کارانه، لباس مناسب، پیراهن‌های یقه‌دار و دامن بلند می‌پوشند شما نیز لباستان را مطابق با آن‌ها تنظیم کنید. در بعضی از محیط‌های کار که قانون لباس‌های غیر‌رسمی را دارند، ممکن است تا زمانی که ظاهر حرفه‌ای شما اجازه دهد‌، شلوار جین یا شلوار کار بپوشید.
• شما برای حفظ اخلاق حرفه‌ای در کار‌، اگر ممکن است خالکوبی هایتان را بپوشانید‌، سوراخکاری‌ها را بردارید‌، مگر اینکه سرپرستتان با نمایش دادن آن‌ها مشکلی نداشته باشد و به این صورت ظاهر حرفه‌ای خود را حفظ کنید‌.

۱-۲- هنجارهای فرهنگی محل کار خود را دنبال کنید.

توجه داشته باشید که چگونه همکاران‌تان در دفتر شما کار می‌کنند تا درکی از نحوه انجام کارها داشته باشند. شما می‌توانید توجه کنید که چگونه دیگران لباس می‌پوشند و چگونه آن‌ها زمانی که کسی در نزدیکی‌شان با تلفن صحبت می‌کند‌، صدایشان را پائین می‌آورند‌، یا اینکه برای بحثهای غیر‌رسمی به اتاق کارکنان می‌روند.
• شما ممکن است توجه کنید که چگونه همکاران‌تان با مشتریان در طول جلسات تعامل برقرار می‌کنند و چگونه هر کسی همیشه به موقع یا چند دقیقه زودتر در جلسات حضور پیدا می‌کند یا به رفتار دیگران توجه کنید تا درکی از اخلاق حرفه‌ای مورد نظر در محیط کار‌تان را به دست آورید.

در اکثر محیط‌های کار شما باید ساعات مشخصی در روز در محیط کار حاضر شوید

 

1-3- در جلسات و بحثها حاضر شوید.

اکثر محیط‌های کار انتظار خواهند داشت تا شما در کلیه جلسات و بحث‌های برنامه‌ریزی شده به موقع حاضر شوید همچنین در ساعات مشخصی در روز در محیط کار حاضر شوید. اگر شما در مورد انتظارات مربوط به شروع کار روزانه مطمئن نیستید‌، از سرپرست خود بپرسید. بیشتر ادارات انتظار دارند کارمندان‌شان در ابتدای صبح در اداره باشند تا هر گونه تماسی از مشتریان را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که اداره در ساعت‌های کاری منظمی در حال کار است.
• برای حفظ اخلاق حرفه‌ای در کار‌، اگر ممکن است سعی کنید ۵ دقیقه زودتر به جلسات بروید تا قبل از شروع جلسه همه چیز را سازماندهی کنید‌. از ارائه بیش از ۱۰ دقیقه زودتر ا‌ز شروع جلسه خودداری کنید زیرا شروع زودتر جلسات‌، برنامه‌ریزی دیگر افراد را برهم زده و در واقع برای دیگران ناراحت کننده است .
• مطمئن شوید که مواد و مقالات قبل از شروع جلسه سازماندهی شده باشد‌. برای مشارکت آماده باشید یا اطلاعاتی که از شما خواسته می‌شود را ارائه دهید .

اخلاق حرفه ای

1-4- نگرش مثبتی داشته باشید.

اغلب یک نگرش حرفه‌ای‌، نگرشی مثبت و انگیزه‌مند است. برای موفق شدن‌، شما نیاز به ثابت کردن خودتان به دیگران دارید که شما مهارت‌ها و دانش‌هایی برای انجام وظایف و مسئولیت‌هایتان دارید. اما علاوه بر تخصص و آگاهی، این است که چگونه کارفرمایتان به نگرش حرفه ای، که شخصیت و صداقت شما را نشان می‌دهد، بها خواهد داد‌. یک نگرش حرفه ای، اخلاق حرفه‌ای شما را نشان خواهد داد.
• تمرکز بر صادق بودن‌، قابل اعتماد بودن‌، سخت کوش بودن و مثبت بودن در شروع و پایان روز. برای حفظ اخلاق حرفه‌ای در کار نیاز است که کار شما برای شما مهم باشد و شما باید به موفقیت‌هایتان بدون توجه به کوچک یا جزئی بودن آنها، ارزش بگذارید .

۲- ارتباط موثر

۲-۱- یک دفترچه یادداشت با خود به جلسات و بحث‌ها بیاورید.

از فراموش کردن وظایف یا قرار ملاقات‌ها‌، با همیشه نوشتن آن‌ها در دفترچه یادداشت طراحی شده کار، خودداری کنید‌. شما می‌توانید از یک دفترچه یادداشت دیجیتال یا یک قلم و کاغذ استفاده کنید. اخلاق حرفه‌ای خود را توسط یادداشت برداری از جلسات برای سازمان یافته بودن و در مسیر ماندن‌، نشان دهید.
۲-۲- به وضوح صحبت کنید و در صورت لزوم صحبت کنید. برای برقراری ارتباط حرفه‌ای‌، باید نشان دهید که می‌توانید با اعتماد به نفس و وضوح بنویسید و صحبت کنید. در جلسات و بحث‌ها شنونده فعال باشید و منتظر بمانید تا هر کسی صحبت‌هایش را تمام کند سپس افکارتان را به اشتراک بگذارید‌. به آرامی و مختصر صحبت کنید تا همه بتوانند موضوعات شما را درک کرده و از آن‌ها یادداشت برداری کنند .
• مراقب باشید بیشتر از افراد دیگر صحبت نکنید و اگر صحبت کسی را تصادفی قطع کردید از او عذرخواهی نمایید .
• اگر شما مشکلات یا مسائلی پیرامون یک پروژه یا مشتری خاص را ملاحظه نمودید‌، با همکاران و سرپرست‌تان صحبت کنید. از آن چشم پوشی نکنید یا از این درگیری‌ها دوری کنید. در عوض با هشدار دادن به آن‌ها در باره مسائل و تلاش برای حل مشکل‌، با آن‌ها روبه رو شوید و در این صورت اخلاق حرفه‌ای از خود به نمایش خواهید گذاشت.
• اگر مسئله‌ای حساس است، زمانی را برای صحبت با سرپرست خود به صورت خصوصی‌، برنامه ریزی کنید.

یک دفترچه یادداشت با خود به جلسات و بحث‌ها بیاورید

2-3- از ایمیل یا تلفن استفاده کنید مگر اینکه نیاز به بحث درباره هرچیزی به صورت رودررو داشته باشید.

اکثر محل‌های کار مدیریت زمان را به طور موثر، با استفاده از ایمیل یا تماس تلفنی، برای بحث در مورد تصمیمات یا مسائل جزئی، تشویق می‌کنند‌. از فراخوانی یک جلسه برای موضوعاتی که می‌تواند در ۵ دقیقه با یک تبادل سریع ایمیل یا تماس تلفنی به آن پرداخته شود، اجتناب کنید. هدر دادن وقت دیگران با جلسات غیر ضروری می‌تواند یک اخلاق حرفه‌ای در نظر گرفته نشود.
• سئوال یا مسئله خود را قبل از در میان گذاشتن با شخص دیگری، بررسی کنید‌. از طریق ایمیل یا یادداشت‌های دفتر خود، برای اطمینان حاصل کردن از اینکه اطلاعات منتشر شده را از دست نداده‌اید‌، استفاده کنید .
• ممکن است موردی وجود داشته باشد که شما در مورد یک مسئله مهم نیاز دارید جلسه یا بحثی به صورت رو در رو داشته باشید. در این صورت، یک دعوتنامه جلسه، توسط ایمیل برای همکاران یا مشتریان خود ارسال کنید. زمان‌های آزاد همکارانتان را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که آن‌ها در زمان پیشنهادی در دسترس هستند و به این صورت اخلاق حرفه‌ای خود را نشان دهید.

۲-۴- یاد بگبرید که بازخورد بگیرید و روی آن کار کنید.

یکی دیگر از راه حل‌های کلیدی برای نشان دادن اخلاق حرفه‌ای در کار، تمایل به یاد گرفتن از بازخورد است. به یاد داشته باشید که بازخورد خوب باید درباره کار و نتایج شما باشد. هرگز نباید شخصی باشد. عصبانی شدن یا حالت دفاعی گرفتن در مورد بازخورد می‌تواند باعث شود که غیر‌حرفه‌ای به نظر برسید. در عوض، بر یاد گرفتن از بازخورد‌، تمرکز کنید. و برای بهبود روش انجام دادن کار استفاده کنید‌.

تعامل حرفه‌ای

3- تعامل حرفه‌ای

۳-۱- از سیاست‌های اداری و شایعات دوری کنید .

خارج از سیاست و شایعات ماندن به شما اطمینان را می‌دهد که اعتبار حرفه‌ای خود را حفظ کرده‌ و به طور شخصی با شایعات درگیر نشوید.
• صحبت نکردن بر اساس شایعات پشت سر همکاران‌، نشان خواهد داد که شما به همکارانتان احترام می‌گذارید و مایل به صداقت و شفافیت با آن‌ها هستید و درنتیجه اخلاق حرفه‌ای در محیط کار را رعایت می‌کنید.

۳-۲- با احترام و پسندیده با همکاران‌تان برخورد کنید.

این شامل همکارانی می‌شود که با آن‌ها همراه و چشم در چشم نیستید‌. اگر همکاری دارید که نمی‌توانید با او کار کنید برای حفظ اخلاق حرفه‌ای در کار، سعی کنید از کار مستقیم با او اجتناب کنید. اگر شما مشکل دائمی با نگرش کاری همکارتان دارید‌، آن را با رئیس‌تان در میان بگذارید.

۳-۳- با رئیس خود مانند یک مربی احتمالی برخورد کنید.

اگر رئیس شما پتانسیلی در شما به عنوان یک کارمند ببیند‌، ممکن است سعی کند با شما به عنوان یک مربی عمل کند. مهم است که رابطه با رئیستان حرفه‌ای و متواضع باشد.
از اقداماتی مثل اینکه شما درباره کار بیشتر از او می‌دانید یا اینکه تمایل به یاد گرفتن مهارت‌های جدید یا مشاوره گرفتن‌، ندارید‌، اجتناب کنید زیرا این عمل یک اخلاق حرفه‌ای محسوب نمی‌شود. داشتن یک مربی به عنوان رئیس شما می‌تواند منجر به فرصت‌های بزرگ‌تر شغلی و توانایی گسترش مجموعه توانایی‌های موجود شما شود‌.

منبع

https://www.wikihow.com/Be-Professional-at-Work

امتیاز شما به این مقاله

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن