انسان متعالیتوسعه فردی

اگر ‌احساس ‌‌تنهایی و افسردگی در جمع می‌کنید

اگر ‌احساس ‌‌تنهایی و افسردگی در جمع می‌کنید؛ چاره چیست؟ افراد با اینکه در جمع هستند تمایلی به همراهی ندارند.
گاهی افرادی از این حس گله می‌کنند که متاهل هستند. آن‌ها در محل زندگی خود تنها نیستند؛ ولی ‌احساس ‌‌تنهایی دارند و میل شدید به انزوا در آن‌ها وجود دارد. برخی از افراد سالمند و همین‌طور نوجوانان نیز از این حس رنج می‌برند. در ادامه قصد داریم علل این موضوع را ریشه‌یابی کنیم.

‌‌تنهایی چیست؟

احساس تنهایی به مرور باعث افسردگی می‌شود

‌‌تنهایی یک حس است که فرد در این موقعیت تمایلی به برقراری رفتار صمیمانه ندارد. این حس باعث می‌شود تا فرد به مرور زمان دچار احساس درماندگی، بی کفایتی، بیهودگی و همچنین خود پوچ انگاری گردد. ‌احساس ‌‌تنهایی در دراز مدت فرد را از لحاظ روانشناختی و جسمانی تهدید می‌کند.
حال این سوال پیش خواهد آمد منشا این احساس چیست؟ ‌‌تنهایی ممکن است منشا بیرونی داشته باشد. برخی روانشناسان پیش تر رفته و این حس را به عدم امنیت در زمان نوزادی ربط داده اند. آن‌ها اعتقاد دارند فرد در سالهای اولیه‌ی زندگی احساس عدم اطمینان و ناامنی را درک کرده و این به رابطه‌ی مادر و نوزاد باز می‌گردد.
ناگفته نماند که ‌‌تنهایی انواعی دارد که در این جا آن‌ها را بر می‌شمریم. در ‌احساس ‌‌تنهایی نوع اول فرد بسیار مضطرب است. به مرور احساس صمیمیت و روابط دوستانه را از دست می‌دهد. روانشناسان برای علت این نوع رفتار مواردی را برشمرده اند مانند: ترس از طرد شدن در پی عدم ارتباط صحیح فرد همواره این نگرانی را دارد که از سمت گروه دوستان و دیگر افراد طرد شود.
دلیل دیگر این است که فرد تلاشی برای ایجاد ارتباط ندارد و این به دنبال همان حس طرد شدگی است.
موارد دیگر عدم آگاهی در ایجاد مهارت‌های اجتماعی و روابط، فرد خجالتی است یا ظاهر نامطلوبی دارد، فرد فاقد ویژگی‌های شخصیتی مطلوب است. به عنوان مثال او پرخاشگر، عصبی و مردم گریز است. این مسائل باعث تشدید ‌‌تنهایی در افراد می‌شود.
نوع دیگر از ‌‌تنهایی منشا اجتماعی دارد. فرد براثر تجربه‌ی پذیرفته نشدن از سوی گروه همسالان یا دوستان همواره این استرس را دارد. دوباره از سوی اجتماع طرد شود در نتیجه در پیله ‌‌تنهایی خود فرو می‌رود.

‌احساس ‌‌تنهایی در جمع چیست؟

احساس تنهایی به در جمع بودن یا نبودن ارتباطی ندارد

تجربه‌ی ‌احساس ‌‌تنهایی فقط به تنها بودن بستگی ندارد. فرد گاهی در میان جمع است ولی همچنان خود را تنها حس می‌کند.
ممکن است افراد فکر کنند ‌احساس ‌‌تنهایی مخصوص به افراد مجرد و منزوی است. ممکن است فرد متاهل باشد، یا درمیان خانواده زندگی کند اما همچنان حس ‌‌تنهایی را با خود دارد. علت این مسئله چیست؟ چرا فرد چنین احساسی دارد.
این حس در پی عدم اعتماد به نفس شدید در افراد بروز می‌کند. تا جایی این حس را در خود تقویت می‌کند که هیچکس او را دوست ندارد. حتی نزدیکترین افراد به او، در بیان احساسات خود ناتوان می‌شود. قدرت دفاع از حقوق خود و رفتار قاطعانه را از دست می‌دهد. در ایجاد روابط اجتماعی دچار مشکل می‌شود. در صورت شرکت در جمع سعی می‌کند از افراد فاصله بگیرد نسبت به رفتار و ظاهر خود نظرات انتقاد آمیز شدید دارد.
همچنان که در میان جمع یا در کنار همسر خود است به شدت احساس دلتنگی شدید را از سر می‌گذراند. در برابر اتفاقات گوناگون واکنش‌های افراطی نشان می‌دهد. به عنوان مثال خنده‌های هیستریک، پرخاش گری، بی تفاوتی را به شکل افراطی از خود بروز می‌دهد.
به زبان ساده فرد خود را قبول ندارد. درمیان جمع احساس ضعف و ‌‌تنهایی می‌کند. این توهمات باعث می‌شود که او روز به روز در خود فرو برود و ‌احساس ‌‌تنهایی و پس از آن افسردگی را تجربه کند.

غلبه بر ‌‌تنهایی

برای غلبه بر احساس تنهایی باید چاره‌اندیشی کنید

همان طور که می‌دانید ‌احساس ‌‌تنهایی شدید به مرور زمان منجر به افسردگی خواهد شد. حال این سوال پیش خواهد آمد چه تدابیری برای غلبه بر ‌‌تنهایی خود بیاندیشم چگونه بر این امر غالب شویم.
با ‌‌تنهایی خود روبرو شوید. این امر را بپذیرد شما حس می‌کنید یک فرد تنها هستید. تا زمانی که سعی در کتمان این امر دارید از تشخیص علل آن عاجز خواهید بود پس در اولین گام به این موضوع اعتراف کنید.
حال که این حس را شناختید آن را بپذیرید و به خودتان بقبولانید هر فرد دریک برهه از زمان یا موقعیت‌هایی ‌احساس ‌‌تنهایی می‌کند. این یک امر بدیهی است شما باید بپذیرید و با آن کنار بیایید. البته این کار در عمل بسیار دشوار است.
اعتراف و پذیرفتن این موضوع تنها کفایت نمی‌کند. شما باید درجهت غلبه بر ‌احساس ‌‌تنهایی خود تدبیری را به کار ببندید. باید علل را شناخته و درصدد مرتفع کردن آن تلاش خود را به کار گیرید.
شاید برای شما غیرقابل باورباشد اما این یک واقعیت است. شما می‌توانید از ‌‌تنهایی خود سود ببرید. بله به همین سادگی شما این معضل را به یک موقعیت تبدیل خواهید کرد. در این روش فرد با ‌‌تنهایی خود کنار آمده و از آن به عنوان یک مزیت در جهت شناخت خود سود می‌برد. فرد می‌تواند به جای تحمل فشار روانی وحشتناک حاصل از این مسئله آن راصرف شناخت موقعیت‌ها و پیش برد اهداف خود جهت رسیدن به کیفیت مطلوب زندگی کند. پس ‌‌تنهایی چندان هم مورد بدی نیست.
بعضی از افراد در این وضعیت بسیار پریشان و آشفته هستند. آن‌ها چون ارواح سرگردان به دنبال افرادی می‌گردند تا توجه او را به سمت خودشان جلب کنند. به جای این تلاش‌های بی ثمر سعی کنید فعالیت دلخواهتان را انجام بدهید. می‌توانید به کسب یک مهارت در زمینه‌های مختلف بپردازید. می‌توانید احساسات خود را بنویسید. نقاشی کنید یا باغبانی همه‌ی این‌ها در روند درمان شما نقش موثری دارند. سعی کنید در ارتباط با دیگران پیشقدم شوید. خلاق باشید. شاید این کار برای شما سخت باشد اما مشارکت در یک گروه می‌تواند برای بهبود حال شما بسیار موثر باشد.

درمان افسردگی و ‌‌تنهایی

در صورت نیاز حتما به پزشک یا مشاور مراجعه کنید

یکی از اثرات ‌احساس ‌‌تنهایی افسردگی است. زمانی که فرد نتواند بر ‌احساس ‌‌تنهایی خود غلبه کند. به اضطراب و استرس شدید دچار شده و مبتلا به افسردگی خواهد شد. افسردگی عوارض خطرناکی را در فرد برجای خواهد گذاشت که نمونه‌ی آن اعتیاد به مواد مخدر یا الکل است، منزوی شدن فرد، خود آزاری و در نهایت می‌تواند به یک مورد جبران ناپذیر منجر شود. فرد در آخرین مرحله دست به خودکشی می‌زند.
آیا افسردگی درمان دارد، چگونه بر حس ‌‌تنهایی خود فائق شویم. راه حل این مشکل چگونه است؟
برای درمان افسردگی باید حتما به روانشناس مراجعه کرد. در این مرحله کارشناس تشخیص می‌دهد که آیا بیمار با روان درمانی و برگزاری جلسات مشاوره به شکل فردی و گروهی یعنی با شرکت اعضای خانواده و همکاری آن‌ها درمان می‌شود. در غیر این صورت فرد به درمان دارویی خواهد پرداخت.
در صورت پیشرفت در درمان یا عدم آن کارشناس مربوط به مراحل دیگر می‌پردازد که شامل درمان تحریک مغزی و شوک الکتریکی و نور درمانی است. بعد از بهبود نسبی فرد را با مدیتیشن و ورزش مورد درمان قرار می‌دهند. یک روش درمانی دیگر رویکردهای ذهنی مانند دعا و ایمان است. فردی که اعتقادات قوی دارد. می تواند نسبت به افراد بی اعتقاد نسبت بیشتری از مشکلات را تحمل کند.

در کشورهای غربی یک روش برای درمان ‌احساس ‌‌تنهایی و افسردگی استفاده از حیوانات خانگی است. این نوع درمان در افراد بیمار میانسال و سالمند که در ‌‌تنهایی به سر می‌بردند نتیجه‌ی مطلوبی داشته است؛ اما برخی تحقیقات نشان داده است این کار نیز روش چندان موثری نیست. گرچه وجود یک حیوان خانگی باعث می‌شود که فرد احساس بهتری داشته باشد، ارتباط با حیوانات خانگی باعث می‌شود که فرد کمتر ‌احساس ‌‌تنهایی کند ولی هیچگاه یک حیوان نمی‌تواند جای انسان‌ها را برای فردی که احساس تنهایی می‌کند بگیرد.
اما این سوال پیش خواهد آمد چه افرادی افسرده می‌شوند. گاهی افسردگی جنبه‌ی وراثتی دارد. در برخی اوقات اعتیاد به الکل و مواد، زایمان و بیماری، رژیم غذایی، مصرف دارو‌ها و همچنین استرس باعث این بیماری گزارش شده است.
در صورت بروز افسردگی و شناخت آن نزدیکان فرد باید این موضوع را جدی گرفته و روند درمان او را با قاطعیت دنبال کنند. حال می‌خواهیم بدانیم چه کسانی بیشتر ‌احساس ‌‌تنهایی می‌کنند.
در کل ۴۰ درصد از افراد جامعه ‌احساس ‌‌تنهایی می‌کنند. این حس درجات مختلفی دارد. در میان زنان متاهل این حس بیشتر رویت شده است. براثر پیشامد‌های روزمره زوجین احساسات و افکار خود را بروز نمی‌دهند در نتیجه روابط سردتر شده و این حس در فرد تقویت می‌شود. این اتفاق بیشتر در میان زوج‌های میان سال بروز می‌کند.

سالمندان بیشتر از دیگران در معرض افسردگی به خاطر احساس تنهایی هستند

سالمندان نیز بیشتر از دیگر افراد در معرض این حس هستند. این امر به این علت است که فرد با عدم توانایی در فعالیت و تحرک روبرو شده است. از دست دادن سلامت جسمانی و همین طور دوستان و نزدیکان خود باعث تقویت این حس در این افراد می‌شوند.
نوجوانان ممکن است در یک برهه‌ی زمانی ‌احساس ‌‌تنهایی داشته باشند. این حس ممکن است عواملی از قبیل جابه جایی، از دست دادن دوستان و کمبود اعتماد به نفس پیش بیایید. اگر این حس در نوجوان تقویت شود او به تدریج به ‌‌تنهایی خو گرفته و بیشتر به خیال پردازی خواهد پرداخت. گاهی اوقات تشدید این حس به علت از خود بیگانگی در نوجوان است. بروز ‌احساس ‌‌تنهایی در نوجوانی خطرناک تر است. چون فرد در حال شکل گیری شخصیت و تکامل است. در این مورد صدمات بیشتر است.
این مشکل باعث می‌شود که فرد در آینده عدم توانایی در برقراری روابط را تجربه کند. امکان خودکشی در این سنین بیشتر از بقیه موارد وجود دارد. پس ‌احساس ‌‌تنهایی را جدی بگیریم.
منبع:
https://www.wikihow.com
https://www.everydayhealth.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن