توسعه فردی

توسعه فردی چیست؟

توسعه فردی چیست؟

برنامه توسعه فردی یک برنامه ریزی حساس است که اهداف شما را برای آینده مشخص می‌کند. اگر چه راه‌های مختلفی برای ایجاد این برنامه وجود دارد، اما به طور کلی می‌توان این برنامه را در سه مرحله توصیف کرد. اولین مرحله شناسایی اهداف می‌باشد. دومین مرحله شامل تقسیم اهداف به برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت است، و در نهایت آخرین مرحله شامل ارزیابی پیشرفت شما در بازه‌های زمانی و فواصل بین برنامه‌ها می‌باشد.

توسعه فردی یک ابزار برای کمک به افراد در توسعه زندگی حرفه‌ای و شخصی است

در واقع توسعه فردی شامل مدیریت مشکلات، شناخت ضعف‌ها، بکارگیری درست نقاط قوت و انرژی همزمان با مدیریت زمان می‌باشد. توسعه فردی یک ابزار برای کمک به افراد در توسعه زندگی حرفه‌ای و شخصی است. هدف اصلی توسعه فردی کمک به افراد در رسیدن به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت است و همچنین بهبود عملکرد در اینده می‌باشد. توسعه فردی یک ابزار ارزیابی عملکرد یا یک فعالیت واحد نیست در واقع، توسعه فردی بازخورد مداوم خود فرد می‌باشد.

 

توسعه فردی عملی است که آگاهی و هویت افراد را رو به بهبودی می‌برد

توسعه فردی چه نقشی در موفقیت افراد دارد؟

توسعه فردی عملی است که آگاهی و هویت افراد را رو به بهبودی می‌برد و استعداد‌های ذاتی و بالقوه‌ی آن‌ها را شکوفا می‌سازد. افرادی که از توسعه‌ی فردی بهره می‌برند، سرمایه‌های بیشتری دارند و فرصت‌های شغلی مناسب‌تری پیش رو دارند. توسعه فردی همچنین می‌تواند به برآورده شدن آرزوی افراد کمک کند. توسعه فردی همزمان که انسان رشد می‌کند و بزرگ می‌شود، شکل می‌گیرد. توسعه فردی در تمامی زمینه‌ها مفید است و می‌تواند به موفقیت فردی در مدرسه، محیط شغلی، زندگی شخصی و رابطه با دوستان اشاره کرد.
چه عواملی در توسعه فردی نقش بسزایی دارند؟
انسان موجودی است که خیلی سریع تحت تاثیر محیط اطراف قرار می‌گیرد. پس توسعه فردی از این قاعده مستثنا نمی‌باشد و به شدت تحت تاثیر محیط پیرامون می‌باشد. از مهمترین عواملی که توسعه فردی را شکل می‌دهند و روی آن تاثیر می‌گذارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایمان و اخلاص

در اینجا منظور از ایمان، همان ایمان دینی است که تمام بشر نسبت به یکی از ادیان دارند. افراد با ایمان همیشه شاکر هستند وافراد شاکر هم افراد موفقی هستند. دیگرمعنای متضمنی ایمان، ایمان فرد به موفقیت در زندگی و شغل می‌باشد. اگر فردی نسبت به توانایی‌های خود درجهت کسب اهدافش ایمان نداشته باشد، دستیابی به آن هدف تا حدودی دور از ذهن می‌باشد. پس ایمان نقش بسزایی در موفقیت فردی دارد، به گونه ایی که گاهی یک هدف متوسط با ایمانی بسیار قوی تضمین موفقیت فردی می‌باشد.

ایمان یکی از عوامل موثر بر توسعه فردی است

خانواده

دومین عامل موثر در توسعه فردی و موفقیت فردی، خانواده می‌باشد. خانواده، در واقع حلقه‌ی موفقیت فردی شما می‌باشد. شما باید رابطه‌ای مداوم، موثرو صمیمی با تمامی اعضای خانواده داشته باشید تا به موفقیت دست یابید. افرادی که روابط ناپایدار در خانواده دارند، از ناکامی در محیط شغلی رنج می‌برند. پس سعی کنید زندگی خانوادگی با نشاطی داشته باشید تا در تمامی زمینه‌ها موفق باشید.

ایمان یکی از عوامل موثر بر توسعه فردی است

دوستان

دیگر عامل سازنده در توسعه فردی و موفقیت شما، دوستان شما و نحوه‌ی این دوستی‌های مداوم می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که افراد موفق معمولا دوستان زیادی و روابط مستمر و طولانی با دوستان خود داشته‌اند. این بدین معنا نیست که شما باید تعداد دوستان خود را افزایش دهید، بلکه بدین معناست که کیفیت روابط خود را با دوستانتان افزایش دهید و شادی و نشاط را مهمان دوستی هایتان کنید. در رابطه با دوستان خود مراقب توقعات و انتظارات از همدیگر باشید مبادا انتظارات نابجا خدشه‌ای به روابطتان وارد کند. تلاش کنید که آدم اجتماعی و معاشرتی باشد و هرگز کنج خانه کز نکنید، چون موفقیت در خانه‌ی شما را نمی‌زند. از افرادی که منفی اندیش و کج اندیش هستند دوری کنید. سعی کنید دایره‌ای از دوستان و همکاران مثبت اندیش با قدرت معاشرت بالا داشته باشید تا به حمایت آن‌ها هر چه سریع‌تر به موفقیت دست یابید.

تفریح و شادی و نشاط نشانه‌های توسعه فردی است

تفریح

سومین عنصر تشکیل دهنده‌ی توسعه فردی، تفریح و شادی و نشاط است. شما نباید فکر کنید که آفریده شده اید که فقط کار کنید، بلکه تفریح بخشی از زندگی شما می‌باشد و اگر شما شادی و نشاط را به زندگی شغلی و شخصی خود نبخشید، قطعا با شکست مواجه خواهید شد. پس تلاش کنید تفریح و مسافرت را در تمامی برنامه‌هایتان بگنجانید تا مهری بر تضمین موفقیت فردی شما باشد.

افراد موفق دنیا، برای مدتی مشخص بر روی فعالیت‌های مورد نظرشان متمرکز بوده‌اند

قدرت تمرکز

چهارمین عامل موفقیت و توسعه فردی داشتن تمرکز کافی در انجام کارها می‌باشد. تجربه نشان داده است که افراد موفق دنیا، برای مدتی مشخص بر روی فعالیت‌های مورد نظرشان متمرکز بوده‌اند و این تمرکز به موفقیت آن‌ها کمک کرده است. شاید شما در تمامی زمینه‌ها توانایی داشته باشید به صورت پاره وقت روی هر کدام از آن‌ها تمرکز کنید ولی اینگونه تمرکز هیچ کمکی به موفقیت فردی شما نمی‌کند. شما باید برای مدتی مشخص در یک بازه زمانی روی یک هدف متمرکز شوید تا به آن هدف دست یابید.

افراد انتقادپذیر انسان‌های موفق‌تری هستند

انتقادپذیری و تواضع

قبول بازخورد و انتقاد پذیری نقش بسزایی در توسعه فردی دارد. افرادی که نسبت به انتقاد اطرافیان جبهه گیری نمی‌کنند و با روی باز از انتقادها استقبال می‌کنند معمولا موفق‌تر هستند و سعی می‌کنند از انتقادات در جهت بهبود توسعه فردی استفاده کنند. بنابراین، واکنش منفی نسبت به انتقادات ممکن است به شکست شما کمک کند در صورتی که گاهی انتقادات سازنده هستند.

واکنش منفی نسبت به انتقادات راه توسعه فردی را بر شما می‌بندد

جنبه شکست پذیری

از طرفی دیگر پذیرش شکست یکی از عواملی می‌باشد که به توسعه فردی کمک بسزایی می‌کند. یک فرد موفق هیچ وقت نباید نسبت به پذیرش شکست خود در زندگی فردی و شغلی مغرور باشد. البته تواضع نباید آنقدر زیاد باشد که منجر به شکست فرد شود. اگر ما از شکست‌های خود تجربه کسب کنیم، دیگر در زندگی دچار شکست‌های مشابه نخواهیم شد و مسیر دستیابی ما به موفقیت کوتاه‌تر خواهد شد. شکست شاید واژه‌ی مناسبی نباشد، اما توجه به آن و درس گرفتن از آن می‌تواند مانند مطالعه‌ی کتابی باشد که پر از مطالب مهم جهت کسب موفقیت باشد. پس با دید مثبت از شکست هایتان تجربه کسب کنید و چراغ راه موفقیت تان باشد.

درس گرفتن از شکست‌ها یعنی تجربه موفقیت‌های آینده

امید به آینده

امید به آینده و مثبت اندیشی نسبت به موفقیت در آینده بسیار مهم است. شما نباید در گذشته و شکست هایتان غرق شوید زیرا نه تنها به موفقیت شما کمکی نمی‌کند بلکه منجر به شکست دوباره‌ی شما می‌شود. تلاش کنید که بهترین و منطقی‌ترین برنامه‌ها را برای آینده داشته باشید. بیشتر افراد موفق دنیا معمولا برنامه‌های دراز مدتی برای آینده‌ی خود طراحی می‌کنند.

ترس‌ها و استرس‌ها را دور بریزید

تندرستی

سلامت جسمی از دیگر عوامل تاثیر گذار توسعه فردی است. اگر شما از مشکل یا بیماری رنج ببرید، قطعا در مسیر توسعه فردی و موفقیت فردی هم به مشکل بر می‌خورید. پس تلاش کنید که ورزش و سلامت جسمی را در تمامی برنامه هایتان قرار دهید. تندرستی و تغذیه مناسب نقش بسزایی در توسعه فردی شما دارد. شاد زیستن و شاد بودن از دیگر عوامل تاثیر گذار در توسعه فردی شما می‌باشد. همواره از ته دل بخندید و با روی باز و گشاده از تمامی مشکلات استقبال کنید. شاید از خود بپرسید هیچ دلیلی برای خندیدن نیست و من چرا بخندم؟ ولی خود فرد شما و توسعه‌ی فردی شما می‌تواند دلیل برای خنده‌ی شما باشد، زیرا شما در حال پیشرفت هستید. پس از این موفقیت لذت ببرید و با صدای بلند بخندید. تحقیقات نشان داده است که خنده به شکوفایی استعداد، تعاملات مغزی و همچنین مدیریت مشکلات کمک بسزایی می‌کند.

ورزش کنید تا سلامت بمانید

ارزش‌ها و آرمان‌ها

توجه به ارزش‌ها و مشخص کردن آن‌ها در زندگی فردی و شغلی گام مهمی در دستیابی به توسعه فردی می‌باشد. شما باید بپذیرید که ارزش‌های افراد و راه رسیدن به آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. شاید برخی ارزش‌ها برتری نسبت به برخی دیگر داشته باشند بدون اینکه دلیل موجهی برای این برتری وجود داشته باشد. ما باید از ارزش هایمان در تمام ابعاد زندگی آگاهی داشته باشیم و آن‌ها را چارچوب مسیر دستیابی به موفقیت خود قرار دهیم.

به راهی که طی می‌کنید ایمان داشته باشید

شناخت مهارت‌ها و اعتماد بنفس

شناسایی مهارت و توانایی‌ها می‌تواند به توسعه فردی شما کمک کند. شما باید از اینکه در چه زمینه‌های توانایی و استعداد دارید مطلع باشید و شرایط جهت شکوفایی تان را فراهم کنید تا از این مهارت نهایت استفاده را ببرید و موفق شوید. یکی دیگر از عناصر مهم در شکل گیری توسعه فردی داشتن اعتماد بنفس بالا می‌باشد. شما باید اعتماد بنفس بالایی داشته باشید تا خود را قدرتمند سازید و تمام موانع موفقیت را به راحتی پشت سر بگذارید. سعی کنید همیشه کارهای بزرگ انجام دهید تا اعتماد به بنفس خود را به چالش بکشید و بر ضعف‌ها غلبه کنید. شاید شما تمایل به انجام بسیاری از کارها داشته باشید، اما به دلیل ضعف در اعتماد به نفس از انجام آن خودداری می‌کنید. بنابراین سعی کنید همیشه فردی با اعتماد به نفس بالا باشید تا از عهده‌ی انجام بسیاری از کارها بر بیایید.

تا می‌توانید فکر کنید

قدرت تفکر

سعی کنید همواره دقایقی در طول روز را به تفکر اختصاص بدهید. افرادی که به تفکر می‌پردازند افراد موفق‌تری هستند، زیرا بدون تفکر نمی‌توان برنامه‌های دقیقی طراحی کرد و راه‌های دستیابی به آن را مشخص کرد. سعی کنید از برنامه‌های دیگران ایده دریافت کنید و در تنهایی به همان ایده مختص شرایط خاص خودتان بیندیشید تا مسیر موفقیت فردی تان را پیدا کنید. اگر شما فردی متفکر وتیزبین باشید، قطعا بهترین راه و بهترین ابزار دستیابی به توسعه فردی را پیدا خواهید کرد. بنابراین اگر بدنبال توسعه فردی و موفقیت فردی می‌باشید، تمامی موارد بالا را در نظر بگیرید تا مسیر موفقیت خود را به راحتی پیدا کنید و پشت سر بگذارید.

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن