انسان متعالیتوسعه فردی

چگونه بر استرس‌های خود غلبه کنیم؟

غلبه بر استرس با شناخت استرس

استرس واکنش بدن به هر تغییری است که نیاز به تنظیم یا پاسخ دارد را گویند

استرس چیست؟

استرس یک واکنش طبیعی است که در بدن هنگام تغییرات روحی و روانی و جسمی و فیزیکی رخ می‌دهد. و بدن ما می‌تواند از طریق ذهن به این تغییرات فیزیکی، ذهنی یا احساسی پاسخ دهد و حالات خاصی را پدید آورد که استرس یا اضطراب نامیده می‌شود.‌ در تعاریف دیگر استرس یک نوع فشار روحی روانی می‌باشد که منجر به ذهنی ناآرام و اضطراب شدید می‌شود که توام با دلهره و حتی ترس شدید شده است.
در مواردی هم دیده شده که استرس منجر به مشکلات فیزیکی مثل دل پیچه و حالت تهوع و … هم گردیده در این موارد باید حتما غلبه بر استرس داشته باشید.
استرس را نیز اینگونه هم تعریف می‌کنند که واکنش بدن به هر تغییری است که نیاز به تنظیم یا پاسخ دارد. بدن به این تغییرات واکنش‌های فیزیکی، روحی و احساسی نشان می‌دهد. استرس یک بخش طبیعی از زندگی است. شما می‌توانید تنش را از محیط، بدن و اندیشه‌های خود دریافت کنید. حتی تغییر مثبت در زندگی مانند ارتقاء، شغلی، یا تولد کودک باعث ایجاد استرس می‌شود.‌

چگونه استرس بر بهداشت روحی و روانی فرد تاثیر می‌گذارد

بدن انسان برای ایجاد استرس و واکنش به آن طراحی شده است. استرس می‌تواند مثبت باشد، ما را در معرض هوشیاری، انگیزه و آماده برای جلوگیری از خطر قرار دهد. هنگامی که یک فرد با چالش‌های مداوم بدون تسکین و آرامش بین عوامل استرس زا مواجه می‌شود، استرس منفی می‌شود.‌ سیستم عصبی دارای استقلال در بدن می‌باشد و در هنگام استرس موجب تغییرات فیزیولوژیکی می‌شود تا بدن بتواند در برابر شرایط استرس زا قرار گیرد این کار خودش نوعی غلبه بر استرس و اضطراب است که به عنوان مبارزه، غلبه بر استرس یا پاسخ پرواز نیز نامیده می‌گردد که در صورت اضطرار در بدن بصورت خود به خود فعال می‌گردد.
با این حال، این پاسخ می‌تواند در طول مدت طولانی مدت استرس فعال شود، فعال شدن طولانی مدت پاسخ استرس موجب سستی و ضعف فیزیکی و روانی در بدن می‌شود.

 

استرس، اضطراب و ناراحتی می‌تواند تعادل داخلی بدن را مختل کند
استرس، اضطراب و ناراحتی می‌تواند تعادل داخلی بدن را مختل کند

استرس وقتی که بدون تسکین ادامه پیدا کند می تواند منجر به یک وضعیت دشوار شود. یک واکنش منفی بسیار خطرناک، پس باید مهارت بر غلبه بر استرس را داشته باشید.
استرس، اضطراب و ناراحتی می‌تواند تعادل داخلی بدن را مختل کند، که منجر به علائم جسمی مانند سردرد، ناراحتی معده، افزایش فشار خون، درد قفسه سینه، اختلال عملکرد جنسی و مشکلات خواب می‌شود.‌ مشکلات عاطفی نیز ممکن است ناشی از همین استرس و اضطراب باشد.
تحقیقات نشان می‌دهد که استرس همچنین می‌تواند علائم یا بیماری‌های خاصی را به وجود آورد یا روند بهبود را کندتر و روند پیشرفت بیماریهای صعب العلاج را بدتر کند.
در صورتی که نتوانید غلبه بر استرس را داشته باشید عامل استرس می‌تواند منجر به بیماری‌هایی شود که به مرگ ختم می‌شوند. جالب است بدانید استرس به ۶ علت اصلی مرگ مرتبط است:
• بیماری قلبی
• سرطان
• بیماری‌های ریه
• حوادث
• سیروز کبد
• خودکشی
استرس نیز هنگامی که افراد در استفاده اجباری از مواد یا رفتار در تلاش برای از بین بردن استرس خود مواجه می‌شوند مضر است.
مواد شامل قرص‌های آرامبخش قوی، مواد مخدر صنعتی توهم زا، و بسیاری از موارد الکل می‌باشد.
رفتارها شامل قمار، رفتار‌های جنسی بی رویه، اعتیاد شدید به اینترنت، خرید بیش از حد و … می‌باشد.
باید حتما غلبه بر استرس را انجام داد که بدن بتواند به حالت آرام خود باز گردد و با این کار سیستم روحی و روانی و درونی بدن نیز متعادل گردد در غیر این صورت فرد دارای استرس و اضطراب در یک حلقه بدبخت به دام افتاده است که رهایی از این دام بسیار سخت می‌باشد.

 

استرس می‌تواند در هر زمان رخ دهد، اما دوره‌های خاصی وجود دارد که ما بیشتر مستعد ابتلا به استرس هستیم
استرس می‌تواند در هر زمان رخ دهد، اما دوره‌های خاصی وجود دارد که ما بیشتر مستعد ابتلا به استرس هستیم

استرس و اضطراب چگونه آغاز می‌گردد؟

برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به استرس هستند. به عنوان مثال، متخصصین مراقبت‌های بهداشتی، خلبانان، آتش نشانان، افسران و سربازان، سهامداران، معلمان، دانشجویان و غیره
استرس می‌تواند در هر زمان رخ دهد، دوره‌های خاصی وجود دارد که ما بیشتر مستعد ابتلا به استرس هستیم. مثلا در دوره‌های زمانی جشن‌های فصلی و موسمی، زمانی که کسی در خانواده بیمار است و در طول بحران و شرایط اضطراری و اضطراب.
یک فرد که دارای استرس و اضطراب است اگر بر استرس غلبه نکند از نظر عاطفی می‌تواند به این معضلات دچار گردد:
• اضطراب و نگرانی
• تحریک پذیری زیاد و پرش احساسات
• افسردگی
• احساس غرق شدن
• بی قراری
از نظر شناختی فردی که نتواند غلبه بر استرس و اضطراب داشته باشد دچار مشکلات زیر می‌شود:
• فراموشی
• تمرکز ضعیف
• بلوک ذهنی
• دشواری در سازماندهی و تصمیم گیری
از نظر رفتاری اگر غلبه بر استرس نباشد یک فرد می‌تواند مستعد به معضلات زیر شود:
• مشکلات خواب
• گریه کردن زیاد
• اشتهای بد ( پرخوری یا کم خوری)
• سرماخوردگی دائم و حس سرما خوردگی همیشگی
• سیگار کشیدن خیلی زیاد
• نوشیدن بیش از حد الکل

علت استرس

استرس علت داخلی و بیرونی دارد، علل بیرونی شامل موارد زیر می‌باشد:
مشکلات شخصی، مشکلات کاری، مشکلات ارتباطی، فشار مطالعات، مشکلات سلامتی، بحران مالی، بیکاری،
اخبار غیر منتظره ، اخبار شوکه کننده و بد و….
علل داخلی استرس شامل موارد زیر می‌باشد:
سبک فکر کردن، منفی بودن و حس بی فایده بودن و بازنده بودن، خجالتی بودن بیش از حد، غیرشفاف بودن اطرافیان و خود، حس تهاجمی بودن و….

 

برای غلبه بر استرس باید خود را شناخت
برای غلبه بر استرس باید خود را شناخت

چگونه غلبه بر استرس داشته باشیم؟

چون استرس بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی ما می‌باشد، لازم است که خود مهارت‌های لازم برای غلبه بر استرس یاد بگیریم.

برای غلبه بر استرس باید خود را شناخت

شناخت خودآگاهی، شناخت و پذیرش خود برای مدیریت استرس بسیار مهم است. ما باید بدانیم چیزهایی هستند که می‌توانند ما را در برابر فشارها مورد حفاظت قرار دهند.

ذهن نقش اساسی و کلیدی در غلبه بر استرس را دارد ،

ذهن قادر به شناخت و تغییر سبک‌های تفکر منفی و احساسات منفی ما و در نهایت اعمال و حالات ما، به سوی منابع داخلی و بیرونی استرس را تغییر می‌دهد.

تلاش برای انعطاف پذیر یک راه عالی برای غلبه بر استرس

استرس می‌تواند یک نا امنی را در شخص ایجاد کند. برای تعادل وهمچنین غلبه بر استرس، می‌بایست در انطباق پاسخ شما با زمینه و وضعیت، انعطاف بیشتری داشته باشید.

اهداف، آرزوها و آرمان‌ها یک راه مطمین غلبه بر استرس می‌باشد

اهداف و آرزوها می‌تواند برای شخص شور و شوق به همراه بیاورد و بعد از آن توجه را به ارمغان می‌آورد، در این حالت فرد حس بیشتری در کنترل و هدف در زندگی احساس می‌کند و شخص را به یک حس و جهت و منظر عالی می‌رسانند. همین شور و شوق غلبه بر استرس می‌کند.

اعتماد افراد و طرفداران و دوستان هم می‌توانند برای غلبه بر استرس مفید باشند

ما موجودات اجتماعی هستیم و با دیگران کار می‌کنیم. انسان‌ها همواره نیاز به حمایت دارند، وقتی ما توسط خانواده و یا دوستان و یا طرفداران مورد حمایت از نظر عاطفی، حسی، روانی و … قرار گرفته می‌شویم یعنی اینکه آن‌ها به ما اطمینان و اعتبار می‌دهند که ما در میان وضعیت استرس زا نمانیم این خودش راه موثری برای غلبه بر استرس می‌باشد.

اعتقادات معنوی یا ایمان در کاهش استرس موثر است
اعتقادات معنوی یا ایمان در کاهش استرس موثر است

اعتقادات عامل خیلی مهمی در غلبه بر استرس می‌باشد

اعتقادات معنوی می‌تواند برای هر فردی که دارای استرس است امید بخش باشد. در بسیاری از مطالعات که توسط دانشمندان علم روان شناسی و فراروان شناسی تأیید شده مزایای داشتن ایمان قوی به عنوان یک تقویت کننده قوی ذهنی و روحی و روانی و تقویت توانایی ما برای مقابله با تنش‌های جدی زندگی و مهم‌تر از همه غلبه بر استرس می‌باشد.

ورزش برای غلبه بر استرس بسیار مهم می‌باشد

همواره گفته شده عقل سالم در بدن سالم، این نکته یادآوری می‌کند که اگر ورزش درست انجام داده شود، ذهن دچار استرس نمی شود و استرس برای همیشه از بین می‌رود، ورزش سلامت ذهن را به همراه دارد و می‌تواند غلبه بر استرس را نیز داشته باشد.

برای غلبه بر استرس از ذهنیت و علاقمندی‌های خود استفاده کنید

مهم است استراتژی قوی برای مقابله با عوامل تنش زا داشته باشید این استراتژی می‌تواند غلبه بر استرس را برای فرد بسیار کم و بی اثر کند. برخی از راه‌های مقابله موثر با عوامل استرس زا عبارتند از :
در فعالیت‌هایی که لذت می‌برید شرکت کنید.
با کسی که اعتماد دارید صحبت کنید.
در تمرینات جسمانی و ورزشی گروهی شرکت کنید.
اولویت بندی وظایف به ترتیب داشته باشید.
عشق خود بسیار کمک می‌کند که غلبه بر استرس داشته باشید.

در انتها قوی‌ترین روش برای غلبه بر استرس تمرین تکنیک‌های آرامش و مدی تیشن می‌باشد

آرامش را همواره سرلوحه زندگی خود قرار دهید، با انجام روش‌های درست و صحیح مدی تیشن زیر نظر یک استاد عالی در این زمینه به راحتی می‌توانید از عوامل استرس زا دوری و به راحتی غلبه بر استرس داشته باشید.
شوربختانه در کشور ما اساتید مدی تیشن واقعی کم هستند ولی برای نمونه به آموزش‌هایی که توسط سایت‌های زیر ارائه می‌گردد و از اساتید واقعی و عالی بهره می‌برند می‌توانید کمک و بهره بگیرید.

منابع:
۱. https://www.imh.com.sg
2. https://www.erfanmeta.blogfa.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن