توسعه فردی

کار گروهی چه مزیت‌هایی در پیشرفت مهارت‌های فردی انسان دارد؟

کار گروهی یکی از عوامل اصلی پیشرفت است

کار گروهی چیست؟ آیا با کار تیمی مشترک است یا متفاوت است؟ چرا کشورهای پیشرفته‌ی دنیا از این نوع همکاری استفاده می‌کنند؟ مزیت‌های آن نسبت به کار فردی چیست؟ تاثیراتی که کار گروهی بر زندگی افراد می‌گذارد چیست؟ مسلما افراد زیادی فکر می‌کنند گروه و تیم هر دو یک معنا را دارند. همه‌ی این موارد مسائلی هستند که ما در ادامه قصد داریم آن را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم.

کار گروهی

کار گروهی به معنای تلاش جمعی برای رسیدن به یک هدف مشترک است

در رابطه با کار گروهی نظریه‌هایی ارائه شده است. یکی از معتبرترین این تعاریف بدین شرح است: یک تیم متشکل از دو یا چند نفر، که نقش‌های مخصوص به خود را دارند. اما کارهایشان به هم وابسته است. آن‌ها سعی دارند با همدیگر هماهنگ باشند. کارهایشان مکمل همدیگر است و یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند. این افراد شیوه‌ی مشخصی را در کار کردن دنبال می‌کنند. تلاش آن‌ها استفاده از توانمندی‌ها، مهارت، انرژی افراد برای کسب نتیجه‌ی مطلوب و بهروری بیشتر است.
این عبارات نشان دهنده‌ی این موضوع است که افراد عضو یک تیم باید در انجام کارها با یکدیگر همسو بوده و درجهت رسیدن به هدف خود از هیچ تلاشی کوتاهی نکنند.

گروه چیست؟

در گروه، کنش متقابل یک اصل است

در ادامه توضیح کار گروهی نوبت به این مسئله می‌رسد. گروه چیست؟ آیا همین که چند نفر کنار همدیگر جمع بشوند تشکیل یک گروه داده اند. یا اینکه تشکیل یک گروه قوانین خاص خود را می‌طلبد
. به دو یا چند نفر که کنار هم گرد آمده باشند.کنش متقابلی با یکدیگر داشته و همچنین رابطه‌ی نسبتا ثابتی را تجربه کنند یک گروه می‌گویند. گروه انواع مختلفی دارد. گروه‌های ورزشی، خیریه، کاری و غیره نمونه‌ی گروه‌هایی است که افراد در آن عضو هستند.
نوع دیگر از گروه اولیه وثانویه، اجباری و اختیاری، رسمی و غیر رسمی است. انسان به زعم اجتماعی بودن خود در طول عمرش تجربه‌ی زیادی از عضویت در گروه‌های مختلف را از سر می‌گذراند.

تیم چیست؟

در گروه، افراد به رهبری یک نفر فعالیت می‌کنند

مسلما اولین معنایی که با شنیدن این واژه به ذهن شما خطور خواهد کرد یک تیم با تمرین‌های سخت، قوانین مربیگری و رسیدن به موفقیت است. باید بدانید یک تیم به افراد کمی اطلاق می‌شود که با داشتن یک هدف و مقاصد و رویکرد مشترک هستند. این افراد دارای مهارت‌هایی هستند که مکمل یکدیگر است برهمین مبنا برای پیشبرد هدف خود به همدیگر تکیه می‌کنند. کار افراد در یک تیم بهم وابسته است در صورت عدم فعالیت یک فرد باعث عدم فعالیت تیم خواهد شد. در حالی که در گروه وضعیت فرق می‌کنند. افراد در گروه تحت رهبری یک فرد در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند. با تمام این اوصاف تیم هم یک گروه کاری محسوب می‌شود که با مشارکت افراد شکل می‌گیرد.

مزایای کار تیمی

کار تیمی موجب افزایش کارایی می‌شود

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم کار تیمی در زمره‌ی کارهای گروهی قرار می‌گیرد. البته با تفاوت‌هایی که ذکر شد.
مزایایی انجام کار به شکل تیمی بدین شرح است. افزایش کارایی به نحو قابل ملاحظه‌ای و این اتفاق به دلیل تقسیم مناسب کار و سپردن به افراد با مهارت و تخصص مناسب است.
نکته‌ی دوم تکمیل نقاط قوت یکدیگر است. همچنین نوآوری از طریق کنش‌های سازنده، تعویض کمتر کار کنان و انعطاف پذیری قابل ملاحظه‌ی نیروی کار همه در کنار یکدیگر باعث موفقیت در کار تیمی می‌شوند.

مزایای کار گروهی

اولین مزیت کار گروهی ایجاد توانیی‌های چندگانه است

برای کار گروهی مطمئنا مزایای بیشماری وجود دارد. اولین مزیت ایجاد توانایی‌های چند گانه است، حضور افراد با توانایی‌های متفاوت باعث می‌شود که گروه قابلیت انجام فعالیت در چند زمینه را داشته باشد.
تصور کنید یک ایده در یک گروه مطرح شود، در کنار آن سیل ایده‌هایی در همین راستا شکل می‌گیرد. یکی دیگر از مزایا کار گروهی این است که که بستر آموزشی مناسبی را ایجاد می‌کند. افراد یک تیم این قابلیت را دارند که دانسته‌های خود را به یکدیگر بیاموزند. شما با شرکت در یک کار گروهی می‌توانید حجم عظیمی از اطلاعات و دانش را فرا بگیرید. سابقه‌ی اعضای گروه در زمینه‌های مختلف به شما این اجازه را می‌دهد که در هر مسئله تصمیم منطقی تری را اتخاذ کنید. در کار گروهی فراموشکاری کمتر اتفاق می‌افتد تقسیم مسئولیت‌ها باعث می‌شود که همه‌ی کارها انجام بگیرد.
مهمترین مزیت این امر تاثیر در انگیزه‌ی افراد است. زمانی که فرد عضو یک گروه کاری باشد، قادر به انجام کارهایی است که به تنهایی برایش مقدور نبوده است.
در کار گروهی مهم نیست که میزان توانایی و بهره‌ی هوشی شما چقدر بالاست زمانی که با دیگران کار می‌کنید به نتیجه‌ی مطلوب زودتر می‌رسید.
کارها با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد. یکی از برترین مزیت‌های کار تیمی ایجاد اعتماد و ارتباط بین افراد است. افراد با اعتماد متقابل در یک گروه رمز موفقیت در پیشبرد اهداف گروهی را کشف می‌کنند.
کار گروهی مزایای بسیار زیادی دارد که افزایش بهروری، کیفیت بخشیدن به تولیدات اعم از خدماتی و کالا، افزایش تعهد و انعطاف پذیری در مقابل فرصت‌های مختلف، کاهش استرس و فشار روانی و ….است.
با بر شمردن مزایای این نوع فعالیت و نتایج ثابت شده‌ی آن در کشورهای پیشرفته‌ی دنیا به این نتیجه می‌رسیم که کار گروهی یکی از وسایل پیشرفت و دستیابی به توسعه در زمینه‌های مختلف است.

مشارکت در تیم

مشارکت تیمی یکی از بهترین راه حل‌ها برای ایجاد خلاقیت و نوآوری است

مشارکت در تیم نوعی شرکت در کار گروهی است. بدین مفهوم است افراد تیم با همدیگر در جهت خلق یک کار اهداف و دیدگاه مشترکی را دنبال می‌کنند. نکته‌ی کلیدی در این نوع همکاری تلاش برای ایجاد یک چیز جدید به صورت غیر فردی است.
همین هدف تولید جدید خود باعث تشکیل تیم و در کنار هم قرار گرفتن آن‌ها برای رسیدن به دیدگاه و هدف مشترک است. مشارکت تیمی در محیطی به وجود می‌آید که وابستگی وجود ندارد. برای مسائلی که ایجاد خلاقیت حرف اول را می‌زنند مشارکت کاربردی ندارد. مشارکت تیمی به این صورت شکل می‌گیرد که افراد منابع اطلاعات و خلاقیت خود را تحت عنوان یک سازمان وابسته به اشتراک می‌گذارند. مشارکت تیمی یکی از بهترین راه حل‌ها برای ایجاد خلاقیت و نوآوری است.
تجربه نشان داده است که تیم انعطاف پذیری بیشتری نسبت به فرد در رویارویی با مسائل مختلف دارد.
ایجاد تیم مشارکت در موجب کاهش زمان در اجرای پروژه‌های مختلف می‌شود. دریک تیم مشارکت همه‌ی اعضا به اندازه‌ی رهبر تیم حق اظهار نظر و ارائه‌ی راهکار دارند. این خود باعث پیشبرد بهروری در کار است.
دریک تیم مشارکت تمام اعضای گروه فرصت بیان عقاید و نظرات خود را دارند این خود به معنای ایده‌های جدید برای رسیدن به هدف است.

تاثیرات کارگروهی بر انسان و پیشرفت مهارتهای فردی انسان

یک مزیت کار گروهی بالا رفتن صبر و حوصله است

تاثیرات کار گروهی بر انسان و پیشرفت مهارت‌های فردی از این قرار است. از مزایای شرکت در کار گروهی بالارفتن سطح کیفیت ارتباط قوی با دیگران است. دیگر مزیت بالا رفتن صبر و حوصله است.
همچنین یک مزیت دیگر کار گروهی اعتماد به دیگران است. شما با عضویت در یک گروه درک متقابل و همدلی را خواهید آموخت.
شرکت در کار گروهی مستلزم گوش دادن به نحو حرفه‌ای است. شما باید بفهمید فرد مقابلتان چه می‌گوید تا بتوانید بهتر با او همکاری کنید.
در ادامه‌ی پرداختن به کار گروهی باید انعظاف پذیر باشید، بتوانید خود را با شرایط ناسازگار وفق بدهید.
یک تاثیر کار گروهی بر زندگی افراد آموزش قضاوت صحیح است. همچنان که متقاعد کردن دیگران را نیز فرا می‌گیرید. برای پذیرفتن ایده هایتان در گروه به این مهارت نیاز مبرم خواهید داشت.
مهارت مذاکره یکی دیگر از مزایای کارگروهی فراگیری این مطلب است. همچنان که شما باید دارای یک ذهن باز و روشن باشید تا بتوانید در جهت پیشبرد ایده‌ها و اهداف گروه موثر واقع بشوید.
اخلاق خوش و شوخ طبعی یکی دیگر از گزینه‌های موثر است که شما برای پذیرفته شدن در جمع به آن احتیاج دارید.
شناخت افراد برای ادامه‌ی همکاری باید علایق و سلایق افراد را شناخت و مناسب با آن برخورد کرد. همچنان که صادق بودن را نیز فراموش نکنید.
استفاده از زبان بدن مناسب در موقعیت‌های مختلف، توانایی رهبری کردن و حمایت و انگیزش این مهارت‌های فردی برای افرادی که می‌خواهند در یک کار گروهی شرکت کنند لازم است.
پس یکی مزیت‌های کار گروهی ارتقای مهارت‌های فردی است. اگر شما هر کدام از این مهارت‌ها را در خود نداشته باشید ممکن است از گروه طرد شوید.
کار گروهی این مزیت را دارد که افراد را تشویق کند تا مهارت‌های فردی خود را در زندگی ارتقا بدهند.
این مسئله را نیز از نظر دور نگه ندارید کار گروهی باعث کمبود استرس و فشار روانی می‌شود افراد در این نوع همکاری موظف به انجام کارهای محدودتری می‌شوند بنابراین در وقت صرفه جویی می‌شود. این صرفه جویی در وقت به میزان قابل ملاحظه‌ای بر زندگی فردی و کسب مهارتها تاثیر می‌گذارد.

منابع:
http://infed.org/mobi/group-work
https://www.careeraddict.com
https://www.sandler.com

امتیاز شما به این مقاله

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن